Turnalı Köyü Hakkında Bilgi Araklı Trabzon

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Turnalı Araklı - Turnalı Araklı- Turnalı Araklı Hakkında - Turnalı Araklı
Resimleri
Trabzon
Bilgiler
Nüfus 1091 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 61700
Alan Kodu 0462
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Trabzon
İlçe Araklı

Turnalı, Trabzon ilinin Araklı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyün eski adı OS olup daha sonra değiştirlmiştir.

Kültür
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya
Trabzon iline 57 km, Araklı ilçesine 25 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1091
1997 1050

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Hüseyin Şahintürk
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -
Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Turnalı, Araklı
Doğu Karadenizin güzel ili Trabzon'un Araklı ilçesine bağlı Turnalı köyünün eski adı "Os" olup ilçeye olan uzaklığı 24 km.ile olan uzaklığı ise 57 km dir.Üç tarafı dağlarla çevrili olan Köyümüz Karadere vadisinden geçen Araklı-Dağbaşı devlet yolu ile ilçeye bağlanır. Köyümüzün yüzölçümü yaklaşık olarak 2500 dönüm olup Pervane, Kestanelik, Taştepe köyleri ile komşudur.Köyümüzde genel olarak Karadenizin tipik özelliği olan dağınık bir yerleşim şekli hakimdir.

Geçim kaynakları genel olarak tarım ve hayvancılık olup bu kaynakların yetersiz oluşundan dolayı fazla göç veren köylerin başında gelmektedir.Göçler genellikle Kocaeli(yuvacık kullar), Adapazarı, İstanbul gibi şehirlere ve süreli olarak Rusya, Libya, Irak,Türkmenistan ve İsrail gibi ülkelere olmaktadır.Köyyümüzde yetiştirilen başlıca tarım ürünleri fındık,mısır ve patates olup bunlardan sadece fındık tıcari değer taşımaktadır. Mısır ve patates ise tüketim için yetiştirilmetkedir.

Köyümüzde büyük ve küçükbaş hayvancılığın yanında kısmende olsa arıcılık yapılmakta olup yılın Mayıs ayında başlayan yaylacılık yaklaşık olarak 4 ay sürmektedir.

Köyümüzde ilk olarak1956 yılıında yapılan ilkokuldan sonra 1998 yılında yapılan 4 derslikli ek bina ile 8 yıllık kesintisiz eğitime geçmiş olup 8 yıllık ilk mezunlarını 2000-2001 Eğitim öğretim yılı sonunda vermiştir.(1997-1998 yılında 6.sınıflar eski ismi Dağbaşı olan Çankaya Pansiyonlu İlköğretim Okulunda taşımalı olarak okumuşlardır).

Köyümüzde okumuşluk oranı yüksek olup çeşitli mesleklerde(Hakim,savcı,avukat,doktor.öğretmen,müh endis,makinist vb.) insanlar yetişmiştir.

Köyümüzde yaklaşık köyümüzün tetiştirdiği ünlü alimlerden Türbesi Araklı- Balahor-Bayburt yolu üzerinde bulunan Oslu Haci Hasan Efendi tarafından yaptırılan 165 yıllık tarihi bir Cami ve misafirhane bulunmaktadır. (Oslu Haci Hasan Efendiyi ve köyümüzden yetişen diğer alimleri tanıtıcı bir bölüm için çalışmalarımız devam etmektedir)

Köyümüzde ayrıca sağlık evi mevcut olup burada bir hemşire görev yapmaktadır.

Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz