Turp Otlu Çipura Salatası Tarifi Yapılışı

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Turp Otlu Çipura Salatası Tarifi - Turp Otlu Çipura Salatası Nasıl Yapılır - Turp Otlu Çipura Salatasının Yapılışı


Malzeme

1 Adet İri Çipura
1 Demet Turp Otu
1 Adet Portakal
6 Parça Kuru Domates (Suda Bekletilmiş)
1 Adet Kırmızı Turp
8-10 Adet Çekirdeksiz Siyah Zeytin
8-10 Parça İncecik Doğranmış Tulum Peyniri
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Sos Malzemesi
1 Kahve Fincanı Zeytinyağı
1 Adet Limon
1 Diş Ezilmiş Sarmısak
1 Tatlı Kaşığı Hardal
1 Tatlı Kaşığı Kırmızı Pulbiber

Yapılışı:

1. Ayıklanmış çipurayı tuzlayıp folyo kâğıdına sarın. Önceden 250° C kızdırılmış fırında beş-altı dakika, kolayca bıçak saplanıncaya kadar pişirin. Ya da tencerede az su ile, suyu kaynatmadan beş dakika pişirin.

2. Çipuranın derilerini, kılçıklarını ayıklayın. Lop etlerini çukur bir kaba koyun.

3. Turp otlarının varsa kart sararmış yapraklarını ayıklayın. Köklerini kesin. Kesilen yüzeylere bıçakla artı şeklinde yarık açın. iyice yıkadıktan sonra harlı ateşte kaynayan tuzlu bol suda yumuşayıp diri kalacak şekilde haşlayın. Çukur bir kaba çıkarıp üzerine bir kepçe haşlama suyu gezdirip soğutun.

4. Turp otlarını ince ince kıyın. Servis tabağına yayın. Üzerine suda bekletilip yumuşatıldıktan sonra ince ince kıyılmış kuru domatesleri, zeytinleri, yarım portakalın suyunu, kabukları ayıklanıp dairesel dilimlenmiş ve küçük üçgen parçalara ayrılmış ikinci yarım portakalı, tuzu ve balık etlerini koyun.

5. Listede verilmiş sos malzemelerini çukur bir kap içinde karıştırıp salatanın üzerine gezdirin. Tüm malzemeyi harmanlayın. En son turbun dış kısımlarını rendeleyin. Tulum peynirini gezdirip sofraya verin