Tutak Köyü Hakkında Bilgi Doğubayazıt Ağrı

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ağrı İli Köyleri - Doğubayazıt Tutak Köyü - Tutak Köyü Hakkında Bilgiler - Tutak Köyü ResimleriTutak, Ağrı ilinin Doğubayazıt ilçesine bağlı bir köydür.

küyün bildiğimiz d bayazıt aşiretleriyle pek bir bağlantısı yok aşiret ismi sali aşiretidir d bayazıt azınlık bir aşirettir


Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri TANDIR EKMEĞİ VE yüresel bir isim olan buğdaydan yapılan sulu çorbaya benzer tadı harikır köyde süylenenin aksine hertürlü çalgı serbesttir

Coğrafya

Ağrı iline 110 km, Doğubayazıt ilçesine 43 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007 1894
2000 883
1997 1125

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - tahsin yıldız
[[2004)) _ tahsin yıldız
[[1999)) _ tahsin yıldız
1994 - Ahmet Keskin
1989 - Ahmet Keskin
1984 - Ahmet Keskin

Devlet hizmeti

Köyde, ilköğretim (8 yıllık) vardır. Köyün içme suyu 2000 li yıllarda köy muhtarı ibrahim yıldızın büyük katkılarıyla köye getirilmiştir yayla ve köye gelen yolların yapılması için büyük çaba harcamış ve büyük katkılarda bulunmuştur İBRAHİM YILDIZ ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi var ama kullanılmıyor. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz