Tutmaç Köyü Hakkında Bilgi Oltu Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
tutmaç köyü bilgileri - tutmaç köyü resimleri - tutmaç köyü tanıtımTutmaç, Erzurum ilinin Oltu ilçesine bağlı bir köydür.


Coğrafya

Erzurum iline 84 km, Oltu ilçesine 30 km uzaklıktadır.
Köyün genel özellikleri
Erzurum ili Oltu ilçesi Tutmaç köyü genel olarak karasal iklim özelliklerinin görüldügü vadi içine kurulmus bir köydür. Deniz seviyesinden yüksekligi 1900 metredir. Komsu köyler : batısında Cineçor kuzeyinde Başbağlar ve Çamlibel (3.8 nm) doğusunda Sananes ve Özdere.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Köyde yaz ve kis sicaklik farklari oldukça fazladir.En soguk ay Subat, en sicak Agustos'dur. Yillik ortalama sicakligi yaklasik olarak 7-8 °C'dir. Yillik yagis ortalamasi 400-450 mm civarindadir.Yagislarin büyük kismi ilkbahar sonu ve yaz baslarinda düser.Kasim-Nisan aylari arasi yagislar kar seklinde düser.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 451
1997 385
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi

yerel.net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz