Tütüncüler Köyü Bafra Samsun

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bafra Tütüncüler Köyü - Tütüncüler Köyü Hakkında - Tütüncüler Köyü Tanıtımı - Tütüncüler Köyü Resimleri - Cırıklar Köyü
Tarihi

Köyün eski adı Cırıklarköyü idi .Yunanistan'dan 1924 yılında Lozan görüşmesinden sonraSelanik ili Drama ilçesinden buraya göç edilmiş muhacir köyü olarak bilinir.Arazisi düz olduğundan eskiden burada at üzerinde Cirit oynanırmış bu nedenle Cırıtlarköyü denilirmiş daha sonra Cırıklarköyü olarak değiştirilmiş.Köyün geçim kaynağı tütün olduğu ve kaliteli tütün üretildiğinden dönemin Bafra kaymakamı tarafından ismi Tütüncülerköyü olarak devam etmektedir.

Kültür

köyün başlıca yemekleri başta Tarhana ve elyapımı kuskus pilavıdır.Düğünleri davul,zurnalı yapılır.oyunlar çifte telli,ikileme,rumeli,mızraklı,kabadayı,kasap ve zigoş oyunlarıdır.Muhacir kültürünü köyde çok açık şekilde hissedersiniz. Konuşulan tipik muhacir şivesinden,kahvedeki sohbetlere kadar yerleşmiş bir trakya kültürü hakimdir.

Coğrafya

Samsun iline 45 km, Bafra ilçesine 5 km uzaklıktadır.Samsun Bafra karayolu yakınlarında bulunan köy Bafra nın girişi olarak adlandırılan kazandereye yakın mesafede kurulmuştur. Köy yerleşik bir yaşam biçimine sahip olup toplu bir yerleşim vardır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Genel itibarıyle Buğday,Tütün ve mısır yapılr.Köyümüzdeki yaşlıların çoğu bağkur ve ssk emeklisidir asıl geçim kaynağı budur ki tarımda hükümetin son politikaları nedeni ile üretimde zarar edildiği için üretim eskiye oranla çok az yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz