Tuzburgazı Köyü Söke Aydın

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Söke Tuzburgazı Köyü Bilgileri - Tuzburgazı Köyü Hakkında - Tuzburgazı Köyü Tanıtımı - Tuzburgazı Köyü Resimleri
Tuzburgazı, Aydın ilinin Söke ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: SÖKE

İl:AYDIN

İle Uzaklığı:74 km

İlçeye Uzaklığı:23 km

Rakım:12 m

Nüfus:

2000: 1230
1997: 1682

Tarihi

Köy; adını, yanınında bulunan Ege Denizi'nden çıkarılan tuzdan almaktadır. Tuzburgazı, tuz çıkarılan yer anlamına gelir.

Kültür

Köy düğünlerinde yemekler, yine köyde bulunan erbaplar tarafından yapılır. Keşkek, topalan mehşur yemeklerindendir.

Düğünler genelde iki gün sürer. Okuma yazma oranı %99'dur. Köyün üst başında, tarihî dokusu bozulmamış evler ve değirmenler bulunmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları genelde sıcak geçer. Kışları ılık ve yağışlıdır. Kışın kar yağmaz.

Ekonomi

Ekonomik faaliyetler çok yönlüdür. Tarım ürünü olarak pamuk, buğday, mısır, bahçe ürünleri üretilmektedir. Hayvancılıkta ise başta büyükbaş hayvancılık ve arıcılık gelişmiştir. Zeytin de köy halkı için önemli geçim kaynağıdır. Narenciye üretimi ve ihracı vardır. Birincil faaliyet, tarım ve hayvancılıktır. Tarım alanında, genelde pamuk ve buğday ön plandadır. Köyün hemen yanında Karina bulunmaktadır. Onun için üçüncül faaliyetler gelişmiştir. Köyde, arıcılık faaliyetleri sürdürülmektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Bilgi yok.


Altyapı bilgileri

Faaliyette olan sağlık ocağı, PTT, 6 market, kasap, 4 kırathane, berber, küçük sanayi sitesi, 2 park, düğün salonu, 2 cami, okul, konak, organik tarım fabrikası, kooparetifler... gibi kuruluşlar bulunmaktadır.

Köyün altında halı saha ve mera bulunmaktadır. Ayrıca 1000 yıllık dut ağacı unutulmamalıdır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz