Uçankuş Köyü Merkez Bitlis

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Uçankuş Köyü Merkez Bitlis - Uçankuş Köyü Merkez Bitlis Hakkında - Uçankuş Köyü Merkez Bitlis Bilgileri - Uçankuş Köyü Merkez Bitlis Tanıtımı - Uçankuş Köyü Merkez Bitlis Resimleri - Uçankuş Köyü BitlisUçankuş, Bitlis ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.
Tarihi
Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür
Köyün en meşhur yemeği Kürtçe bir isimle anılan gebol'dür. Ayrıca ekmeği çok meşhurdur. Çok misafir perver köy olmasının yanında zamanla yörede boy gösteren iç çatışmalardan sonra köyde hızla bir göç başlamıştır batıya doğru buna karşın son zamanlarda geliştirilen yeni politikalar sayesinde tersine göç başlamıştır. Bugün köy nüfusunun 5 Beş olduğu tahmin edilmektedir.

Coğrafya
Bitlis merkezine 25 km uzaklıktadır. Etrafı yüksek dağlarla kaplı mükkemel yeşillikler arasında bir koydür. Merkeze bağlı bir köy olmasından dolayı bu coğrafyaya benzerlik göstermekteir. Deniz seviyesinden 1545 metre yükseklikte bulunan köyümüze kış erken gelir, geç gider. Kışın çok kar yağar kışları soğuk ve kar yağışlı, yazları ise kısa sürer sıcak ve kurak geçer. Karasal iklim özelliğini gösterir.Yıllık sıcaklık ortalaması 9.7 C dir.En sıcak ay Temmuz en soğuk ay ise Ocak’tır. Meterolojik verilere göre İldeki yıllık sıcaklık farkı 15.5 C0 civarındadır.Van Gölü çevresinde bulunan Adilcevaz,Ahlat,veTatvan ilçelerinde kış daha yumuşak geçer.Bitlis ili yurdumuzun en çok kar yağışı alan bölgesidir.


Uçankuş köyü deniz seviyesinden 1545 metre yüksekliktedir. Arazi,Anadolu yaylasına nazaran daha yüksek ve daha girintili çıkıntılıdır, arazisinin % 71’i dağlık % 3’ü yayla , %10,4’ü ova , %15,6’sı dalgalı olup, değişik bir topografisi vardır. Bundan da anlaşılacağı üzere Bitlis İli Doğu Anadolu Bölgesinin en dağlık bir yerini teşkil etmektedir. Hatta Hizan ve Mutki İlçelerinde hiç ova bulunmamakta ve dağlık arazinin oranı % 90’ı geçmektedir. Ancak Adilcevaz ve Ahlat İlçeleri nispeten az dağlıktır. Buna mukabil ova olan sahalar bilhassa Adilcevaz’da daha fazladır.

Bitlis’te arazide üçüncü zaman MİOSEN devrine kadar orojenik hareketler vuku bulmuştur. Bu devirdoe başlayan volkanik hadiseler,birçok fay ve çöküntülerin,büyük göllerin teşekkülüne sebep olmuştur. 3050 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı 4434 metre yüksekliğindeki Süphan Dağı, üçüncü zaman

indifai olaylarının tabi abideleridir. Süphan ve Nemrut Dağlarının çevrelediği kısımlarda Fomeroller ve sıcak su kaynakları mevcuttur.

Bu toprakların,son orojenik ve volkanik olaylarla sarsılmış olması,arazinin parçalnmasını sağlamıştır. Bu durumda depremlerin varlık şartlarını hazırlamış olduğundan,Bitlis’te deprem oldukça fazladır.Çöküntü sahalarında sular birikerek geniş göller meydana getirmiştir. Arin Gölü ve Türkiye’nin en büyük krater gölü olan Nemrut Gölü bu tarz göllerdir. Gerek göllerin gerek ovaların yüzeyi deniz suyu seviyesinden çok yüksektir. İlin bazı önemli dağları Van Gölünü Güneyden çevirir.

Bitlis İli dağlık bir sahayı kapladığı için ova yok denecek kadar azdır.Ahlat Ovasıyla, bir düzlük gibi Bitlis’in Kuzeydoğusundan Van Gölüne doğru uzayan , Rahva Ovasından başka büyük düzlüklere rastlanmaz.

Adilcevaz ve Ahlat Ovası,bölgenin en bereketli ovasıdır. Van Gölü sahili boyunca uzanmıştır. Ova meyveliktir ve suları boldurİklim

Köy iklimini bağlı bulunduğu ilinden alır. Kışlar erken gelir ve geç gider. Kar örtüsü nisan sonlarına kadar devam eder. Hava mayıs-ekim arası kuraktır. Denizlerden uzak ve deniz seviyesinden çok yüksek olduğu için kara iklimi hüküm sürer. Van Gölü sebebiyle kışları Erzurum ve Kars'a nazaran daha az soğuk geçer. Bol kar yağar. Yazları kısa sürer (150 gün) ve sıcaktır. İlin ısısı -19°C ile 36.8°C arasında seyreder. Yağış miktarı 958 mm'dir. Yağışın % 45'i kışın, % 31'i ilkbahar ve % 24'ü sonbahara aittir. Yağış, Akdeniz yağış rejimine çok benzer. Karların eriyişi yavaştır. Bunun için sel olmaz. Yağış miktarı yeterlidir. Fakat yazın içme suyu sıkıntısı çekilmektedir. Bitlis'in % 35'e yaklaşan kısmı ormanlarla kaplıdır. Türkiye'nin en yüksek ormanları bu ilimizdedir. Ormanların çoğu meşeliktir. Nemrut Dağının güney yamaçları ile krater göllerin iç yamaçları koruluk halinde ormanlarla kaplıdır. Ormanların bir kısmı da ardıçtan meydana gelmiştir. Nemrut Kraterinin iç yamaçlarındaki 2900 metredeki orman, Türkiye'nin en yüksek ormanıdır. Hizan, orman bakımından en zengin bölgedir. Dağlarda yabani meyve ağaçları ve kavak görülür. Bitlis'in %30'u çayır ve mer'a olup, % 20'ye yakın kısmı da ekime müsaittir

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 5
2000 5
1997 5
2009 5

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri ceviz,prinç,mısır,badem,üzüm,armut,elma
Nüfusunun az olmasından dolayı aktif olarak yapılan bir spor olmamakla birlikte spora yatkın bir halk olduğunu söyleyebiliriz

En önemli sporcuları

Mehmet Duran Futbol Amatör
Sadat Duran Futbol Amatör
Ferit Duran Futbol Bayburtspor Gençler Takımı
Ahmet Duran Futbol Amatör
Muhlis Duran Basketbol AmatörMuhtarlık Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

1990 - Ömer Çiçek
1991 - Ömer Çiçek
1992 - Ömer Çiçek
1993 - Ömer Çiçek
2004 - Abdulmenav Duran
2005 - Abdulmenav Duran
2006 - Abdulmenav Duran
2007 - Abdulmenav Duran
2008 - Abdulmenav Duran
2009 - Abdulmenav Duran


Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır Köyün içme suyu şebekesiyeni yapılmış olup kanalizasyon şebekesi yoktur. Küyde son zamanlarda yapılan çalışmalarla su getirilmiştir. [Ptt]] şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz