Üçevler Köyü Merkez Bitlis

DeMSaL

Özel Üye
#1

Üçevler Köyü Merkez Bitlis konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Üçevler Köyü Merkez Bitlis - Üçevler Köyü Merkez Bitlis Hakkında - Üçevler Köyü Merkez Bitlis Bilgileri - Üçevler Köyü Merkez Bitlis resimleri - Üçevler Köyü Merkez Bitlis Tanıtımı - Üçevler Köyü Merkez
Üçevler, Bitlis ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
1575'den önce ismi demirköydü ardından 1583 yılında köyün ismi alokan olarak değiştirilmiştir. 1975de ise ismi üçevler köyü olarak değiştirilmiştir. oraya yerleşip yaşayan ve mezopotamyadan gelen slokan aşireti hepsi akraba olup, birinci dünya savaşı sırasında köyün yarısı rus savaşına katılmıştır ve 8 şehit vermiştir. diğer bir kısmı zorla suriye ve ıraka göç edildi. ve orada sadece üç ev kaldı, bugün o üç ev 50 haneye ulaşmıştır. meşe kömürü ilk üçevler köyünde bulunmuştur. köyün nüfusu yaklaşık 500 kişiye ulaşmıştır. ve köyden istanbula bursaya antalyaya göç edilmiştir.
köyün gelir kaynakları; tütün, hayvancılık, arıcılık, tarımcılık bunlar bitlis bölgesinde ilk sıradadır. köyün sosyal faliyetleri; folklor, kayış oyunları, üskende oyunları, kılıç kalkan oyunları... köyün meşhur yemekleri; içli köfte, etli tandır ekmeği,

Kültür
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya
Bitlis merkezine 27 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 20
2000 - 150
1991 - 500

Ekonomi Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


Muhtarlık Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2009 - mehmet zeki akbulut
1999 - -abdulhaluk akbulut
1994 - apdurahman akbulut
1989 - apdurahman akbulut
1984 -apdurahman akbulut


Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz