Üçüncü Ay Anne Karnındaki Bebek Gelişimi

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kız mı?Erkek mi?Her şey ovülle spermatozodin çekirdekleri birbirlerine yaklaştıkları,birleştikleri ve bir yumurta oluşturdukları anda bitiyor.Bu anda,geleceğin çocuğunun cinsiyeti belirlenmiştir.Cinsiyet,spermatozodin genetik katımına bağlıdır.Yani,döllenmeden itibaren,yumurta erkek ya da kız olmak için programlanmıştır.Ancak çekirdeğin ortasında sır iyi saklanmıştır,dışarıdan hiçbir şey görülmezken,kız ya da erkek aynı gözükür.Ancak 3.ayın başında cinsel organlar farklılaşırlar ve jenital aygıt bir geleceğin kadını ya da erkeğinkine dönüşür.


Yine,3.ay boyunca ses telleri oluşur.Bununla birlikte ses telleri işlemezler ve cenine ses vermezler.İlk çığlığın ancak doğumdan sonra,açık havada atacaktır.6 ay boyunca ses telleri titremelerini sağlayacak dayanıklılığı kazanacaklardır.

Giderek yüz daha insana benzer.Gözler yavaş yavaş birbirine yaklaşırken,şimdi daha öndedirler.Göz kapakları çıkar ama gelişmekte olan göz küresini korumak için bütün gözü kaplarlar.Dudaklar iyice bellidir.Ağız daralır,alın çıkıntılıdır,burun delikleri de çok dışta kalır.Kulaklar iki küçük yarığa benzerler.

Kollar bacaklardan daha çabuk uzar.Ön kol,dirsek,uçları tırnakları oluşturmak için sertleşen parmaklar net olarak seçilir.Organizmanın içinde,karaciğer kayda değer bir biçimde gelişmiştir.Daimi böbrek ortaya çıkar.Bağırsak uzar ve kıvrılır.İskeletin kemikleşmesi omurganın kemikleşmesiyle sürer.Üst dudak ve gözlerin üzerinde ilk tüyler belirir.Kaslar ve eklemler gelişir.Cenin artık kıpırdanmaya başlar ama çok hafif olduğu için anne henüz farkına varmaz.Ancak şimdiden kol ve bacaklarını hareket ettirir,parmaklarını sıkar,başını çevirir,ağzını açar,yutkunur,hatta süt emme hareketlerini denemeye hazırlanır.

3.ayın sonunda,cenin 10.cm. boyundadır ve 45 gr.ağırlığındadır.İyi bir ilerleme kaydetmiştir.Dört haftada boyu üç kat,ağırlığı dört kat atmıştır.İzleyen aylarda,en önemli değişimleri kemikleri geçirecektir.Hatırı sayılır bir halde gelişmesine karşın cenin dış görünüşünde çok az değişecektir

Gebeliğin 3. ayında gözler tamamen oluşmaya başlar. Bebeğin gözleri ilk etapta yanlara doğru iken, artık ortaya doğru gelir. Beyin dokuları da hızlı bir biçimde orataya çıkmaya başlar. Oluşması en zor olan ve yaklaşık 4 haftada oluşan dudak ve damak yapısı hamileliğin 3. ayında oluşur.

Hamileliğin 3. ayında bebeğin tat alma ve dokunma duyuları da gelişir. Bu dönemde bebek henüz 2-3 cm uzunluğunda olmasına rağmen yavaş yavaş hareket etmeye başlar. Ama bebek hareketleri ultrasonda görülebilir.

Bu ayda anne adaylarının en önemli sıkıntılarından biri pek yemek yiyemedikleri için bebeklerinin zarar gördüklerini düşünmeleridir. Fakat anne adaylarının bu konudaki korkuları yersizdir. Çünkü bu ayda bebeğin ihtiyacı az olduğu için annenin az beslenmesi henüz bir sorun teşkil etmez. Anne adayının iyi beslenmesi hamileliğin 12. haftasından itibaren önem kazanmaya başlar.

Bu dönemde anne adayı yine doktor kontrolüne gitmeli; kan sayımı, idrar tahlili, troid, idrar kültürü ve kızamıkçık gibi bazı testleri yaptırmalıdır.

Bebeğinizin yüzü daha çok insana benzemeye başlar. Eğik olan baş dikleşmiştir.

- Embriyodan fetusa dönüştüğü bu periyotta organlar ve dokular hemen hemen şekillenmiş ve yaşamsal organlar tamamen gelişmiştir. Bu ayın sonunda organlar çalışmaya başlar.

- Böbrekler çalışmaya başlamıştır, idrar kesesi bir torba şeklinde oluşmuş ve idrarını yapabilmektedir.

- Daha fazla detaylar görünmeye başlar. Gözler tam şeklini almış, dudakları , 20 adet diş tohumu , tırnakları, şeftali tüyü gibi saçları belirmeye başlamıştır. Parmakları ayrılmaya, bazı kemikleri sertleşmeye başlar.

- Yutmaya ve tekme atmaya başlar.

- Kız veya erkek olduğunu gösterecek dış cinsel organları gelişmeye başlar.

- Kalp atışları stetoskop ile duyulabilir.

- Boyu bu ay 2 katına çıkarak yaklaşık 6 cm, 15 g ağırlığındadır…
 

Son düzenleyen: Moderatör: