Uğurlar Köyü Merkez Bartın

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Uğurlar Köyü - Uğurlar Köyü Hakkında - Uğurlar Köyü Tanıtımı - Uğurlar Köyü Resimleri
Uğurlar, Bartın ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Çamlık mahallesi ve 3 camiisi vardır


Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında çok detaylı bilgi maalesef yoktur. Bilinen yaygın kanaat Safranbolu'nun Bulak beldesinden o zaman karayollarının çok gelişmediği ve tüm ticari ürünlerin deniz yolu ile Amasra üzerinden nakledildiği düşünülerek Safranbolu'dan Amasra yönüne göç eden 6 aile tarafından 1800lü yılların 2. yarısında Uğurlar köyü kurulmuştur. Köyün bugünkü yerine göç eden ve kuran bu 6 aile Mollaoğulları, İmamoğulları, Evlekçioğulları, vs isimlerle anılmaktaydılar. Bu aileler önce önce kavgalı adı verilen mevkiye yerleşmişler ama bu yerin dere kenarında olması sebebiyle sivrisineklerden kurtulabilmek maksadı ile biraz daha yukarıya köyün şimdiki yerine yerleşilmiştir.

Uğurlar köyü ismi atalarımız tarafından önce UĞUR sonra UĞURLU en son da UĞURLAR olarak verilmiştir. Köyün ismi toprakların verimli olması sebebiyle verilmiştir.

Kültür

Köyün yemek kültürü arasında halışka, tarhana ve yağlı gözleme bulunmaktadır. Tatlı olarak anamın "samsun" ya da "susam" dediği,içine şekerli ceviz içi konan,uzun uzun saçta kızartılıp sonra baklava dilimi "onlar muska şeklinde derler" kesilen bir tatlı,çok güzel olur, başka hiçbir yerde görmedim ben bundan, ayrıca "salkımlı mancar","kül kömeci","muhlama", ve köyümüzde dogadan toplanan meyvalarla (kiren,bögürtlen,elma,armut,cilek vb.) pekmez,kompostoluk yiyecekler ve yine dogadan diken ucu,ispitlada cesitli yemekler yapilir.Köyümüzde el sanatlari kurslari yapilarak köyün genc kizlari ceyizlik ve kendilerine ileride katkida bulunacak telkirma,dikis,nakis gibi el sanatlarini ögrenerek kurs sonunda da sergilenmektedir.Köyde otuz'dan fazla üniversiteli vardır.

Coğrafya

Bartın merkezine 9 km uzaklıktadır. merkez ve çamlık mahallesinden oluşmaktadır,Fındıgıyla ve memba sularıyla tanınır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Daglik ve ormanlik bölgeye sahiptir,köyümüz ormanlik doğasıyla temiz bir havaya sahiptir. Köyün yerleşkesi dağın eteklerinden ve derelerden geçmektedir. Bunun yanı sıra az da olsa tarım yapılacak arazilere sahiptir.Kışın çevre yerleşim yerlerine göre daha fazla kar yağar, rakım olarak biraz daha yüksek olduğundan tabi.Nadiren de olsa ulaşımın kar nedeniyle kesildiği olur.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 811
2000 646
1997 642

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve maden işciliği dayalıdır. Ama son yıllarda madenciliğin eski cazibesini kaybetmesinden ve işçi sayısındaki azaltmalar sebebiyle İstanbul'a da ciddi oranda göç vermektedir. Genç nüfusun çoğunluğu ya işsiz veya cüzi ücretli olarak çalışmaya razı olarak köyde büyüklerinin yanında kalmakta yada çoğu genç insanın yaptığı gibi İstanbul'a iş umuduyla göç etmektedir.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ama aktif değildir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde [elektrik] vardır ama internet köyün yarısına kadar gelmektedir.Köyde ayni zamanda kücük alisverisler icin 2 bakkal bulunmaktadır.Köyün ana yolu sıcak asfalt kaplamadır.Köyün sahil yolundan 3 girişi bulunmakta olup,ana giriş sıcak asfalt,orta giriş ve Topderesi girişi asfalt yoldur.Ayrıca köyün su deposu tamamı ile yenilenmiş,su isale hattı 2009 köydes yatırım programı ile tamamen yenilenmiştir.Çamlık mahallesi iki ara mahalle yolu tamamı ile asfaltlanmıştır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz