Ukkaşe (Ökkeşiye) Türbesi Nurdağı Gaziantep

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar


Gaziantep Nurdağı ilçesinde, şehir dışındaki bir tepe üzerinde bulunan türbenin Ukkaşe veya Ökkeşiye denilen ermiş bir kişiye ait olduğu sanılmaktadır. Sahabeden olan Ökkeşiye Arapların Gaziantep’i fethi sırasında şehit düşen beş kişiden biridir. Bu yüzden de tepenin en üst noktasında gömülmüş, tepeye de Ökkeşiye ismi verilmiştir.

Günümüzde bu türbenin yanında dikdörtgen planlı, ahşap çatılı taş minareli bir mescit vardır.Bu mescidin mimari ve sanat tarihi yönünden herhangi bir özelliği bulunmamaktadır.


Yapılan araştırmalarda, türbenin Resulllah (sav)’in arkadaşlarından Ukkaşe b. Mihsan el-Esedi (ra) adına yapıldığı saptanmış. Bazılarına göre türbede Ukkaşe b. Mihsan'n gömülü olduğu söylense de, bazılarına göre, burada katıldığı bir savaşta kaybettiği parmağı yada kanının döküldüğü yer olduğu için buraya türbe yapıldığı rivayet edilmekte.

Hz. Ukkaşe hakkında, özellikle Müslüman olmadan önceki hayatı hakkında fazla bir bilgi bulunmamakta. Müslüman olduktan sonra ve Bedir Savaşı’ndaki başarılarından sonra, kaynaklarda onun hakkında bilgiye rastlanmaktadır.

Hz. Ukkaşe (ra) Bedir Savaşı’nda çok büyük cesaret gösterdi. Savaşırken kılıcı kırıldı. Peygamberimiz (sav) kendisine bir hurma dalı verdi. Bu dal, Peygamberimizin bir mucizesi olarak onun elinde kılıç oldu ve onunla savaştı. O kılıçla çok sayıda savaşa katıldığı rivayet edilmektedir.