Ulubahçe Köyü Pazarcık Kahramanmaraş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ulubahçe Köyü Pazarcık Bilgileri - Ulubahçe Köyü Hakkında - Ulubahçe Köyü Tanıtımı -Ulubahçe Köyü Resimleri
İlçe: PAZARCIK - İl: KAHRAMANMARAŞ

Köy Muhtarı: KADİR YUMRUTAŞ


Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


Kahramanmaraş
Bilgiler
Nüfus 443 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 46700
Alan Kodu 0344
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Kahramanmaraş
İlçe Pazarcık
Web Sitesi [

Ulubahçe, Kahramanmaraş ilinin Pazarcık ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Ulubahçe köyünün eski adı Bağdın-ı Kebir'dir. "Bağdın" bahçe, "Kebir" ise Ulu/Büyük anlamındadır. Köyün ilk yerleşim yeri, şu anki köyün güneyinde bulunan Haraba tepesidir. Önceleri Haraba Köyü diye anılırdı. Daha sonra şehir merkezine yakın olmak için şu anki yerleşim yerine inilmiştir. Köy buraya yerleşince yeni adı "Bağdın-ı Kebir" olarak değiştirilmiştir. Günümüzde ise bu isimden de vazgeçilerek Ulubahçe adı verilmiştir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Kahramanmaraş iline 62 km, Pazarcık ilçesinin 8 km doğusundadır. Gölbaşı-Adıyaman yolu üzerinde olup, küçük bir tepe üzerine kurulmuştur. Nüfusu 800 civarındadır. Köyde bir ilköğretim okulu, bir cami ve birde sağlık evi bulunmaktadır. Köyde evlere içme suyu çekilmiş olup, köy yolları köyün içine kadar asfalttır. Köyün elektrik ve telefon sorunu bulunmamaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 443
Ekonomi

Köy, çiftçilik ve hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır. En çok yetiştirilen ürünler: pamuk, buğday, arpa, nohut... Az da olsa bahçecilik de yapılır. Hayvancılık ise fazla gelişmemiştir. Herkes kendi ihtiyacını karşılayacak kadar hayvan beslemektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz