Uluköy Köyü Asarcık Samsun

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
uluköy köyü bilgileri - ululöy köyü resimleri - uluköy köyü tanıtımUluköy, Samsun ilinin Asarcık ilçesine bağlı bir köydür.

Demografisi

Köye ilk yerleşim bilinmemekle birlikte,nüfusu 2007 itibariyle 500 ü aşan köyde 13 soy bulunmaktadır.

1934ten öncesi ve sonrası--

1-Akyüz(çerkezler)

2-Arıdıcı(garipler)

3-Arkan(tökeçler)

4-Çekli(kelahmetler)

5-Demir(göndayıgil)

6-Demirci(azizler)

7-İtkü(çavuşlar)

8-Kara(tarkan)

9-Kavaklı(bacakgil)

10-Kuyumcu(kambakgil)

11-Önal(kadıoğulları-gadoğgil)

12-Tongal

13-Uzuner

Kültür

Köyün en önemli yemekleri keşkek, yahni ve kaz tirididir.sırasıyla has yemekleri:

1. ISLAMA :Bayatlamış ekmek lokma şeklinde doğranıp, gevretilir. Yağ su ve soğanla hazırlanan yağlı-su,kaynar halde tepsideki ekmek üzerine dökülür, kaşıkla zevkle yenir.

2. DOĞRAMA: İnce,ince doğranıp hafifçe yumurtaya bulanmış bayat ekmek tavadaki kızgın yağa dökülüp, karıştırılır. İstenilen kıvamda ocaktan alınır. Kaşıkla yenir.

3. PEKMEZ ile YOĞURT : Ayrı ayrı sahana konulan yoğurt ve pekmez, parmak uçlarıyla tutulan DIKIM dediğimiz bir parça ekmekle, önce pekmeze devamında yoğurda banarak elle yenir.

4. YOĞURTLU: mısır çorbası,

5. DAL TURŞUSU kavurması

6. MISIR PASTASI: Kavrulmuş mısır unu kaynar suya yavaş ve kaşıkla karıştırılarak konulur. Ekmek hamuru kıvamına gelinceye kadar ateşte kalır. Tepside servis yapılır. Yanına eritilmiş pancar pekmezi veya yoğurtla bandırılarak yenir. (Bağırsak çalıştırıcı özelliği vardır.)

7. Mısır çorbası,

8. Kuşburnu ezmesi.

9. Tirit:Kaz etinden yapılan kavak tiriti adıyla ünlenmiş bulgur pilavının buhar ısısıyla pişirilmesiyle meydana gelen ve yaprak kadar ince açılan yufkanın kaz yagıyla yaglanmış biçimiyle yenen bir yemek türüdür.
Coğrafya

Samsun iline 78 km, Asarcık ilçesine 5 km uzaklıktadır.
İklim

Yazlar sıcak,kışınsa o oranda soğuktur.Kışın kardan dolayı elektirk direklerinin sadece bir metresi gözükmektedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 246
1997 238
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Eğitim

1972 yılında yapılan okul binasına ek olarak 1978 de ve 1992 de 2 adet lojman inşa edilmiştir.1976 yılında okula tayini çıkan Mustafa Ganık,burada bilfiil 23 sene okul müdürlüğü yapmıştır.Bu süre zarfında; öğrencilerini,çoğu öğrencisinin abla ve ağabeylerini,dayı,amca,hala,teyzelerini,hatta babalarını okutacak şansı elde ederek,köyle içli dışlı olmuş;köyün her sorunuyla ilgilenmiş,asfalt yol yapımında,şebeke su sisteminde,köye elektrik getirtilmesinde,en önemlisi ise köyün haritasını bizzat çizerek mahalle konumundan köy durumuna geçişi sağlamıştır.Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopedi
köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz