Uluköy Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Uluköy Köyü - Çaycuma Uluköy Köyü - Uluköy Köyü Hakkında - Uluköy Köyü Resimleriİl: Zonguldak

İlçe: Çaycuma

Köy Muhtarı: Sinan KALEMBAŞI

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (372) 6335698

Cep Telefonu: 05426470464

Demografik Bilgiler:

İle Uzaklığı: 55 km

İlçeye Uzaklığı: 10 km

Rakım: 150 m

Tarihi

Tarihi hakkında bir bilgi yoktur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Zonguldak iline 55 km, Çaycuma ilçesine 10 km uzaklıktadır. Karadeniz bölgesinin Coğrafi özellikleri (bitki örtüsü,engebe, bol yağiş alma)bütünüyle görülmektedir.Ortalama yükseklik 135 metre (ort.) olup,en yüksek noktasi 355 metre (ort.) ile Asarlik Tepesidir.Asarlik Tepesinden doğup Merkez Mahallesi ile Orta Mahallenin ortasindan geçen dere (yazlari kurusada)köyün tek akarsuyudur.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007 -
2000 - 759
1997 - 767

Ekonomi

Uzun yillar maden işçiliği ile geçinen köy halkı son yıllarda Madenciliğin gerilemesi ile alternativ geçim yollarina yönelmiştir.Bunun sonucu olarakta köyden büyük Şehirlere (Bursa,İstanbul,Tekirdağ...)Fabrikalarda çalışmak için önemli ölcüde göç yaşanmıştır. Tarım ve Hayvancılık Aile ekonomisine katkı amacıyla daha bilinçli yapılmaya başlanmıştır.Küçük Aile işletmeleri (Besi ve Yumurta Tavukçuluğu,mandıracılık ve Seracılık) kurulmuştur.Ayrıca Zonguldak'ın büyük Yumurta üreticilerinden ÇAY-TES Uluköyü sınırları içerisindedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Sinan Kalembaşı
1999 - Mustafa EREN
1994 - Mustafa EREN
1989 - Nurullah GÜNEY
1984 -

Alt Yapı Bilgileri

Köyde İlköğretim okulu vardır. Köyün İçme suyu şebekesi vardır ancak Kanalizasyon şebekesi yoktur.PTT şubesi ve ptt acentesi yoktur.Sağlık Ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol hala stabilize (Çakıllı) olup köyde Elektrik ve sabit Telefon vardır.Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz