Ulus İlk Meclis İlköğretim Okulu Altındağ Ankara

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ulus İlk Meclis İlköğretim Okulu Hakkında - Ulus İlk Meclis İlköğretim Okulu Tanıtım - Ulus İlk Meclis İlköğretim Okulu Resimleri - Ulus İlk Meclis İlköğretim Okulu İletişim


Tarihi

Ulus İlkokulu, 1933 yılında inşa edilmeye başlanmış ve 1934 yılında eğitim ve öğretime açılmıştır.Okulun projesi mimar Sabiha Hanım tarafından çizilmiştir. Ankara 1930’lu yıllarda henüz gelişmekte olan bir ilimizdir. Şehrin ana merkezi Ankara Kalesi, Ulus Hacettepe civarı ve dar çevresi idi. Çevresinde bulunan bugünkü dükkan ve imalathaneleri yeri ise karaküllük denilen boş bir arsa idi. Çevrede oturanlar çocuklarını yakım çevredeki Atatürk ve Necatibey İlkokulu’na göndermekteydiler. Bu okullar hem çevreye uzak kalıyor hem de mevcutları çok kalabalıktı. Bu nedenle okulumuzun bulunduğu yerde bir okulun inşa edilmesi uygun görüldü. Zamanın Ankara Valisi Nevzat Tandoğan’ın öncülüğünde okul betonarme olarak inşa edildi.

O günün şartlarına göre okul 14 dershaneli toplantı salonu, yemek salonu, spor salonu ve diğer aksamı ile modern bir nitelikte idi. Sınıflar 70’er öğrenci alacak şekilde düşünülmüştür.O zamanın başbakanı İsmet İnönü okulun fahri dernek başkanlığını yapmıştır.İleri yıllarda okulun çevre nüfusuna paralel olarak mevcudu artmış iki bine yükselmiş ve ikili öğretime geçilmek zarureti doğmuştur.

Bugün ise okul çevresinin işyerleri ile kapatılması çevredeki halkın yeni ve modern yerleşim alanların taşınması ile mevcut azalmıştır. 2004 yılında elektrik ve su tesi 2005 yılında Altındağ Belediyesi tarafından tuvaletleri yapıldı. Kamera sistemi takıldı. Türk Telekom ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan protokol sonucu kesintisiz ve ücretsiz internet bağlantısı sağlandı. Hisar Lions Kulübü tarafından Sanat evi yaptırıldı.satı değiştirildi. 2006-2007 öğretim yılında 2. faz kapsamında Dünya Bankası tarafından Bilgisayar sınıfı yaptırıldı. Altındağ Belediyesi tarafından satranç sınıfı oluşturuldu.

İLETİŞİM

Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı
Bulunduğu Yer: ANKARA / ALTINDAĞ
Adı: ULUS LLK MECLİS İLKÖĞRETİM OKULU
Adresi: SAMANPAZARI KARAKAŞ SK. NO:6 SAMANPAZAR
Telefon Numarası: 3123112668
Faks Numarası: 3123113558


kaynak:webrehberi.biz - google