Umurlar Köyü Sındırgı Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Umurlar Köyü Sındırgı - Umurlar Köyü resimleri - Umurlar Köyü hakkında - Umurlar Köyü tanıtımı Balıkesirİlçe: SINDIRGI - İl: BALIKESİR


Köy Muhtarı: HÜSEYİN ALTINEL


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (266) 532 10 03

Cep Telefonu: 0(536) 6147329

Umurlar, Balıkesir ilinin Sındırgı ilçesine bağlı bir köydür.

Balıkesir iline 76 km, Sındırgı'ya 17 km dir. Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

Tarih

Adının Kaynağı: 12 yüzyılda Umur bey namıyla bilinen lider öncülüğünde kurulmuş Tahtacı Türkmen aşiretindendir.Zamanla civardan gelen konar göçerlerle nüfusu artmıştır.

"Tarih: 29/M /1321 (Hicrî) Dosya No:695 Gömlek No:27 Fon Kodu: DH.MKT. Sındırgı kazasının Umurlar karyesinde bir Rum'un ihtidasından dolayı Hristiyan ahali tarafından Patrikhane'ye vukubulan şikayatın Rum papazının teşvikiyle olduğu ve kaymakama atfedilen ahvalin de doğru olmadığı ve papazın oradan kaldırıldığına dair Hüdavendigar Vilayeti'nden gelen tahriratın Adliye ve Mezahib Nezareti'ne takdimi."

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1301
1997 1514

2.500.000 kişilik bir nüfusu var ancak çoğunluk başka illerde bulunmaktadadır.

özellikle bursa

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde en çok tütün yetiştirilmektedir. Bunun yanı sıra buğday ve arpada yetiştirilmektedir.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Umurlar Köyü İlköğretim Okulu merkez okul konumunda olup civar köylerin öğrencileride eğitim ve öğrenimlerine burada devam etmektedir.

Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüz hakkındaki bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz