Ünlüce Köyü Çine Aydın

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çine Ünlüce Köyü Bilgileri - Ünlüce Köyü Hakkında - Ünlüce Köyü Tanıtımı - Kocaaraplar köyü - Ünlüce Köyü ResimleriÜnlüce ,Aydın Çine ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: ÇİNE

İl:AYDIN

İle Uzaklığı:41 km

İlçeye Uzaklığı:8 km

Rakım:150 m

Nüfus:

2000:244
1997:234

Tarihi

Köyün tam olarak kuruluş yılı bilinmemesiyle beraber ilk adı Kocaaraplar köyüdür. İsmindende anlaşılacağı üzere heybetli ve güçlü görünümüyle köyün şimdiki arazisine yerleşen kişi-kişiler hayvancılıkla uğraşmıştır. 1969 yılında yapılan değişiklikle şimdiki ismi olan 'Ünlüce Köyü' ismini almıştır. 1. Dünya savaşı zamanında İngilizlerin demiryolu ağı geçirmek için kullanmak istedikleri bir hattan kalan kalıntılar ve barınak olarak kullandıkları söylenen 'Gavurdamı' ismi verilmiş bir yapı sınırları içerisindedir.

Kültür

Gelenek ve görenek olarak bağlı olduğu ilçe Çine ve köylerinde yaygın olan düğün törenleri yaşatılmaktadır.

Coğrafya

Aydın iline 32, Çine ilçesine 7 Km mesafededir. Coğarafi yapı olarak tarım alanlarının ve verimli arazinin korunmasına katkıda bulunur şekilde kuzeyinde bulunan Eksendoğa ve doğusunda bulunan Tallık dağlarının eteklerinde engebeli bir yapı içerisine kurulmuştur. Ortasından geçen Küçük Dere köyü iki parçaya bölmektedir.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy zeytinlik arazinin başlangıcında olduğu için zeytin ağaçları ile kaplı büyük bir araziye sahiptir. Aynı zamanda Çine Çay ı havzasındaki verimli araziler de köy halkı sebze, meyve, mısır,pamuk üretimi yaparak geçimini sağlamaktadır. Köy 1970 li yılların başından bu yana sürekli merkez ilçe Aydın a ve bağlı bulunduğu ilçe Çine ye göç vermektedir. 1990 yılından bu yana köyde nerdeyse hiç bir yeni konut yapılmamıştır. Köy de bütün gençler ve çocuklar eğitim ve öğretime yönlendirilmektedir.Hemen hemen her evden başka şehirlerde yüksek öğrenim görüp ya da meslekle ilgili eğitimler alıp köyden ve tarımdan uzaklaşmış bireyler görmek mümkündür.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Mehmet GÖKDEMİR

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 256 729 14 00
Cep Telefonu: 0 542 807 45 19

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Ekonomi bölümünde bahsedilen sebeplerden dolayı köyde genç ve çocuk nüfus olmadığı için mevcut okul kapatılmıştır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz