Unutkanlık için bitkisel unutkanlık tedavisi

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Unutkanlık için bitkisel unutkanlık tedavisi.

Ginko biloba: Hafızayı kuvvetli tutmasıyla bilinen ginkgo bilobanın yapraklarındaki maddeler kılcal damarlardaki kan dolaşımına destek olmaktadır. Kılcal damarlardan bol oksijenli kan geçmediği takdirde zihinsel güç giderek kaybolur. Kan dolaşımı yetersizse, ne kadar çaba gösterilirse gösterilsin düşünmekte zorluk çekilir. Ginkgo Biloba kan dolaşımını harekete geçiren en önemli doğal seçenektir.

Ginko bitkisiyle ilgili yapılan araştırmalarda ginkgo özütünün hem yaşlanmaya bağlı hemde gençlerde hafıza ve algılama işlevleri üzerindeki etkisi tespit edilmiştir. Kullanılan ginkgo özütünün sekonder hafıza performansında olumlu gelişme sağladığı belirtilmektedir.

Ginko biloba bitkisi beyindeki kan dolaşımını hızlandırır. Kısa dönem hafızayı artırıcı etkisiyle algılama zorluğunun giderilmesinde yardımcı rol oynar.

Ginkgo Bilobanın günlük kullanım dozu 80-150 mg arasındadır.

Ginkgo bitkisinin çay olarak kullanımının herhangi bir etkisi yoktur. Ginkgo biloba yaprak ekstresi olan kapsüllerin kullanılması gerektiği belirtiliyor. Bazı ginkgo ürünlerinde yaprak ekstresi yerine yaprak tozu bulunmaktadır. Bu tür ürünlerinde gereken yararı sağlamayacağı belirtilmektedir.

Ginseng: Ginseng bitkisin zihinsel yorgunluğu giderici, dikkati artırıcı, hafızayı kuvvetlendirici ve algılamayı hızlandırıcı özellikleri vardır. Yapılan araştırmalar ginsengin dikkati artırıcı ve algılama işlevleri üzerindeki olumlu etkilerini göstermiştir.

Yapılan çalışmalara göre ginseng bitkisi sinir sistemini uyararak refleksleri hızlandırıp, hız ve dikkati artırıcı etki göstermektedir. Ancak kafein gibi fazla uyarılma, sinirlilik ve sonrasında bitkinlik gibi olumsuz etkilere sahip olmadığı belirtiliyor.

Ginseng konsantrasyon bozukluğunda ve iş kapasitesinin artırılması amacıyla yaygın olarak kullanılan bir bitkidir.

Günlük kullanım 200-400 mg ginseng kök özütüdür.

Ginsengin sürekli olarak değil arasıra kullanılması gerektiği belirtiliyor. Rusyada yapılan araştırmalarda 20 gün kullanılıp sonra birkaç hafta ara verilmesi tavsiye edilmiştir.

Hipoglisemi hastaları kullanmamalıdır.

Ginsengin kan sulandırıcı ve kan şekerini düşürücü etkisi olduğundan kan sulandırıcı ve de diyabet ilacı kullananların dikkatli olması gerekir.

Şeker ve boyar madde içermeyen ginseng ürünü tercih edilmelidir.

Fazla miktarda kullanımı sinirliliğe neden olabilir. Nadirende olsa menopoz sonrası kadınlarda vajinal kanamaya neden olabileceği uyarısı yapılıyor.

Ginseng tavsiye edilen doz ve sürelere uyulduğunda yan etkisi yoktur. Ancak ginseng kullanırken kullanılan ürünün kalitesinden emin olmak gerekir. Ginseng etiketiyle satılan birçok ginseng takviyesinin içeriğinde ginseng bazen hiç çıkmadığı gibi bazen de yetersiz oranda çıkmıştır. Bazı ginseng ürünlerinin içerisinde de başka maddeler (kafein) olduğu görülmüştür.
B Vitaminleri: B vitaminleri, beyni strese karşı korur, fiziksel ve zihinsel sağlığı olumlu etkiler. B grubu vitaminlerin eksikliği hafıza ve zeka performansının zayıflamasına yol açar.

B vitamini sinir sistemini koruyucu etki gösterir. Eksikliğinde unutkanlık görülür.

Beynin gıdası olarak adlandırılan folik asit hafıza ve zihni kuvvetlendirir.

B12 vitamini eksikliği unutkanlığa neden olur. Hayvansal besinleri yeterli miktarda tüketmeyenlerde B12 eksikliği görülüyor. B12 hafıza ve konsantrasyonu geliştirmede yardımcıdır. Eksikliği düzeltilemezse sinir siteminde geri dönüşümsüz hasara neden olur.

Araştırmalar B1 vitamininin eksikliğinin yaşlı kişilerin beyin fonksiyonlarında bellek kaybına katkı yapabilecek küçük değişimlere yol açabileceğini göstermiştir.

ALINTı