Ürolojik Olarak Sıkça Sorulan Sorular

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
1. İktidarsızlık / Erektil fonksiyon bozukluğu nedir?
Kişinin isteğine rağmen ereksiyon sağlayamaması veya ilişkiyi tamamlayacak kadar ereksiyonu sürdürememesidir.
2. Kısırlık nedir?
En az 1 yıl süre ile korunmaksızın ilişkiye rağmen hamile kalmayan çiftlere kısırlıktan söz edilebilir ve tetkik gerektirir.
3. Erken boşalma nedir?

Tanımı

Cinsel ilişkilerin en az yarısında her iki tarafında tatmin olmasını engelleyecek kadar kısa sürede boşalmanın meydana gelmesidir.
En şiddetli durumunda, ki bu nadir rastlanan bir durumdur, herhangi bir penil uyarı olmadan, yalnızca seksüel uyarıları düşünmek dahi ejakulasyonu tetikler.
Ancak daha sık olanı vajinaya penetrasyon sırasında ya da hemen vajinaya girer girmez olanıdır.
Erken boşalmadaki önemli kriter ejakulasyonun erkeğin ve partnerinin isteklerinden önce olması ve bunu seksüel ilişkilerinde sıkıntıya yol açmasıdır.


Yaygınlığı

Erkekleri etkileyen en sık görülen seksüel problemdir.
Çalışmalar bu problemin erkeklerin %40'ında endişelenmeyi gerektirecek bir boyutta olduğunu göstermektedir.
Her yaşta olmakla beraber en çok genç erkeklerde görülür.
Erken boşalma erkeğin yaşından çok seksüel deneyiminin yeni olmasından (yeni bir partner , vb) kaynaklanmaktadır.Etkileri Nedir ve Ne Yapılmalı?

Kalıcı "erken boşalma" hem erkeğin hem partnerinin seksüel fonksiyonları üzerine zararlı etkileri vardır.
Fiziksel bir hastalığın ya da durumun erken boşalmaya neden olması çok nadirdir.
Çoğu erkek ilk ilişkilerinde erken boşalma eğilimindedir. Erkeğin cinsel deneyimlerinin sayısı arttıkça ve sevişmenin yapılabildiği uygun ortamlar doğdukça daha güvenli olur ve erkek kendini tutmayı öğrenir.
Çoğu erkek bu problemin üstesinden gelir ama bazıları bir uzmanın görüşüne ihtiyaç duyar.
Eğer problemi kendi başınıza halledemezseniz doktorumuza danışmalısınız, doktorumuz sizi en uygun yaklaşım için (ağızdan alınacak ilaç vb) değerlendirecektir


4. Gecikmiş Ejakulasyon (Geç Boşalma)
Bu problemi olan erkeklerin genellikle ereksiyon kusuru veya cinsel isteksizlik problemleri yoktur. Dolayısıyla problemleri direkt olarak sertleşme sorunu ile alakalı değildir.


Bilinmesi Gereken Fiziksel Faktörler

Boşalma birikme ve atılma olarak iki bölümde gerçekleşir. Birikme döneminde penisin kök kısmında meni birikir ve orgazmın yaklaştığı hisleri duyulur. Atılma döneminde penisin kökünde yer alan çizgili ve bulber kasları kasılır ve büyük zevk veren orgazmdan sorumludur. Maalesef, bu ikinci (atılma) dönemi istemli (kontrolümüzde olan) sinir sisteminin kontrolündedir. Böylece bir erkek ejakulasyonu engelleyebilir. Bilinçli ve bilinç altı düşünceler bu olayı etkiler. Bu durumun oluşmasında fazla stresin de rolü gözardı edilmemelidir. Adalelerini kasılmış olarak tutmak için sürekli gergin hisseden bir erkek aynı zamanda penis kökündeki adaleleri de kontrol etmek için çok gayret etmektedir ve genel olarak rahatlamak, gevşemek için uygun bir yol bulunması gerekmektedir. Fiziksel sebepler arasında şeker hastalığı, sinir hasarı, prostat hastalığı, idrar yolu daralması, boşalma zorlukları olabilir ve bu durum tıbbi tedavi gerektirir. Bazı ilaçlar örneğin: beta blockerlar ve bazı anti-depresanlar boşalmaya engel olabilir.


Bilinmesi Gereken Psikolojik Faktörler

İki tür erkekte geç boşalma problemi sıklıkla görülebilir:
Suçluluk duygusu içinde veya başka güçlü duygularla cinsel ilişkiye başlayanlarda olabilir.
Daha çok yaşlılarda görülen kendiliğinden seks yapma isteğinin azaldığı ve sertleşme için daha çok fiziksel uyarılma gereken durumlardır.
Bu durumda olan erkeğin eşinden tipik olarak şöyle bir soru gelebilir:
Soru:
Eşim veya partnerimle 5 haftadır birlikte oluyorum ama o benimle hiç orgazm olmadı. Sorun bende mi, yoksa onda mı?
Cevap:
Boşalma sorunu yaşayan çoğu erkekte biyolojik olarak sorun yoktur. Ancak kadınla birlikteyken boşalamayan erkekte cinsel teknik ve davranış problemleri birlikte bulunabilir. Örneğin çoğu erkek seks yapmayı masturbasyon ile öğrenir. Masturbasyon ile orgazm olmak için harcanan süre iki kişinin cinsel ilişki için harcadığı süreden çok çok kısadır. Ayrıca penise gelen uyarı daha hızlı ve yoğundur. Dolayısıyla bu erkekler seks yapmaya başladıklarında hisler yeterince uyarıcı veya yoğun olarak algılanmayabilir.
Böyle bir problemin çözümü ön sevişme döneminde erotizmi arttırmakla mümkündür. Bu yardımcı olmazsa ve karşı cinsle ilişkileri zayıfsa (anne veya sevgili) içinde olduğu gerginlik boşalma refleksini engelliyor olabilir. Bu durumu düzeltmek için birkaç hafta beraberce terapi seanslarına katılmak gerekli olabilir. Hattat Hastanesinde uzman kişilerce yürütülen bu terapilerde bazı teknikler öğretilerek boşalma temin edilebilir. Bazen erkeğe fantazilerinden bahsettirmek veya güçlü erotik cümleler veya görüntüler yardımcı olabilir.
Bu fiziksel tedavi uygulamaları sırasında partnerin seks, kadınlar hakkında düşündüklerini anlattırmak tedaviye yardımcı olur. Dini kökenli baskılar var mı? Kadının adet kanamaları, vücut kokusu kendisini etkiliyor mu? Bunlar geç boşalmaya sebep olabilir. Geç boşalan erkeklerin daha derin kaygıları olabilir. Kendilerini rahat bırakmaktan, kontrolü kaybetmekten korkuyor olabilirler.Bu durumda erkeğin kendini gevşetme ve rahat bırakma egzersizlerini denemesi yardımcı olabilir. Basit yöntemlerle çözülemeyen durumlarda psikoterapi uygun olabilir.5. Peyroni Hastalığı (Peniste Eğrilik)

Nedir?

Penis şaftında fibroz plak olmasıdır. Plaklar asıl erektil cisimlerin dışındaki dokularda oluşup erektil peniste eğilme ve açılanmaya neden olur. Bazen eğilme çok belirgindir ve cinsel birleşmeyi imkansız kılar. Hastalık her yaştan erkeği ve değişik şidette etkilemektedir.


Neden Peyroni denir?

1743 yılında kavektenstite fibrotik ve kalsifik plakları cilt altında tanımlayan Francois Gigot de za Peyronie'den dolayı böyle adlandırılır. O hastalığı tanımlamış bulmamıştır.
Hastalığın 6. yy.da görüldüğünün kanıtları vardır

Hastalığın Asıl Etkileri Nelerdir?

Asıl semptomlar peniste kitle ve eğilme, fakat bunlar tüm erkeklerde görülmez ve aynı şiddette olmaz. Bazıları başlangıçta ereksiyonda ağrı duyar. Sıklıkla ağrılı dönem tedavisiz kaybolur. Hasta sert plakları penis şaftında hisseder ve zaman geçtikçe eğilme ve açılanmayı görür (ereksiyonda). Şiddetli durumlarda penil distorsiyon cinsel birleşmeyi imkansız kılar ya da partnerler için rahatsızlık verir.


Kimler Yakalanabilir?

Herhangi bir kişide olabilir. Ortalama görülme yaşı 50'dir, ama 18'inde de görülebilir.


Tedavi Yöntemleri

Peniste ağrı veya kitle hissi varsa hemen doktora başvurulmalıdır. Hastalığın ilk döneminde Potaba, E vitamini gibi bazı ilaçlar %30-40 civarında düzelme sağlayabilir. Lezyonun içine yapılan bazı enjeksiyonlar (Kortizon gibi) ile de kısmi düzelmeler görülmüştür. Eğriliği düzeltmeye yönelik asıl tedavi cerrahidir. Hastalarda ereksiyon sorunları yoksa eğriliğin hafif olduğu olgularda nesbit veya plikasyon ameliyatları, yoğun olduğu olgularda ise yama yöntemi kullanılır. Ancak eğer ereksiyon sorunu mevcut ise penis eğriliği Penil Protez ameliyatı ile tedavi edilir.

6. Zührevi Hastalıklar nelerdir?
Bu hastalıklar korunmasız cinsel ilişkiler, bazı cinsel fanteziler ve kan yolu ile bulaşan hastalıklardır.

Nelerdir?

Bakteriyel Enfeksiyonlar: örneğin Gonore(Belsoğukluğu)
Virütik Hastalıklar (örneğin Herpes)
Mantar Hastalıkları
AIDS ve Hepatit
Mixed-Karışık üretral enfeksiyonlar : örneğin ürea-plasma sayılabilir.


Tanı Yöntemleri

Fizik muayene ve inspeksiyon
Sperm Kültür Antibiyogramları
Üretral Akıntı Kültürleri
Kan ve serolojik tetkiklerTedavi Seçenekleri

Tanı yöntemlerinin sonuçları doğrultusunda belirlenir.
Koruyucu yöntemler hakkında bilgi verilir.
Eşlerin (partnerlerin) birlikte tedavi edilmeleri gerekir.7. Varikosel Nedir?
Testislerin toplar damarlarının genişlemesidir. Erkek kısırlığı için önemli bir sebeptir. En önemli tanı metodu olan fizik muayeneye yardımcı olan ek yöntemler

Tanı Yöntemleri

Doppler inceleme ve bazı vakalarda Venografidir.

Tedavi Seçeneği

Erkek kısırlığında veya nadiren ağrı nedeni ile varikoselektomi (varikosel ameliyatı) uygulanır. Varikosel tedavi edildiği takdirde; sperm üretiminde, testis boyutlarında ve testis iç yapısında düzelmeler olmaktadır. Varikoselektomi yapılan hastaların %50-80'inde sperm üretiminde artış gerçekleşmektedir.


8. Sistit Nedir?
Sistit idrar torbasının iltihabı hastalığına verilen tıbbi bir ad olarak bilinmektedir. Özellikle kadınların yaşadığı idrarda yanma, sık idrar yapma, idrar yollarında ağrılar , idrar kaçırma şeklinde kendini gösteren tüm bu sorunlara halk arasında genel bir tanımla sistit denilmektedir.

Hazırlayan Nedenler

Cinsel ilişki
Az su içmek
Mesaneyi tamamen boşaltmamak, idrar tutmak
Bazen de bağışıklık sistemindeki bir aksama bu enfeksiyonu davet ederBulguları
İdrarda şiddetli yanma
Karın alt bölümde ağrı
Çok sık ve az miktarda idrar yapma
Bazen idrarda kanama , bu duruma kanamalı (hemorajik) sistit adı verilirTanı Yöntemleri
Sistitlerde klasik laboratuar bulgusu idrar tahlilinde bol miktarda akyuvar (lökosit) bulunmasıdır. Bunlara eşlik eden alyuvarlar (eritosit) da görülebilir
Kesin tanı için idrar kültürü yapılması ve bakterinin cinsinin artı hangi antibiotiğe duyarlı olduğunun saptanması gerekirTedavi

Uygun antibiotikle kolayca tedavi edilebilir
Eğer tedaviye dirençli ise, ya da çok kısa süre sonra tekrarlıyorsa ısrarcı (persistan) veya tekrarlayan (rekürran) sistitten bahsetmek gerekir. Bu durumlarda ya antibiotik seçimi uygun değildir ya da detaylı araştırma gerektiren başka neden vardır


Sistitten Korunmanın Yolları
Her gün en az birbuçuk ya da iki litre su için
Sık sık idrara çıkın
Her cinsel ilşkiden sonra bakterileri mesaneden dışarı atmak için mutlaka tuvalete çıkın
Tuvalete her gidişde yıkanmaya özen gösterin
Doğal savunma sisteminizi bozabilecek tahriş edici intim ürünleri kullanmamaya dikkat edin
Sigarayı bırakın
Genel direnci düşüren her etken mesanede ve üriner sistemde enfeksiyonların oluşmasına sebep oluyor. Bu açıdan sağlıklı beslenmeye ve genel sağlık kurallarına uymaya özen gösterin
Mesane direncini korumak için basit önlemler: Sık sık tuvalete giderek mesaneyi boş tutmaya çalışın. Çünkü mesanenin dolu ve gergin durması, zaman içinde kas yapısında harabiyet yaratabiliyor9. Yarım Sünnet (HİPOSPADYAS)
Erkek çocuklarda cinsel organlarının ucunda olması gereken dış idrar deliğin organın alt taraflarında bir yere açılması şeklindeki anormalliktir. Halk arasında yarım sünnet peygamber sünneti olarak tarif edilen hipospadyas her 250 erkek çocuktan birinde görülen doğumsal bir sağlık problemidir.

Bulguları

Çocukların adeta yarım sünnet olmuş gibi olduklarını idrarlarını bacaklarına doğru pipilerinin altından yapmaları
Sünnet derisinin çoğunlukla sadece pipinin sırt tarafında ve adeta bir horoz ibiği gibi olmuştur. Pipinin alt yüzünde sünnet derisi olmaz, onun yerine normalde uçta olması gereken idrar deliği bulunur
Bazen bu delik olması gerekenden çok daha dar olur. O zaman bu çocuklar hem makara ipliği gibi ince işerler, hemde çişlerinin bitmesi uzun zaman alır


Tedavi ile ilgili önemli noktalar

Tek tedavi yöntemi ameliyattır
Erken teşhis önemlidir
Asla sünnet yapılmamalıdır
İdeal ameliyat yaşı 6 ay ile 1,5 yaş arasında değişir, ancak üst yaş sınırı yoktur
Ameliyat sonucu: Eğriliği tamamen düzeltilmiş özellikle sertleşme olduğunda tam bir düz penis, Pipinin tam ucundan karşıya doğru fışkırtarak işeyebilme, Dış görünüm olarak sünnetli bir çocuk görünümü elde edilir


10. Viegra

Nedir?

Viegra fosfodiesteraz tip 5 inhibitörü denilen bir grup ilaçlardan biridir. Mavi renkli, eşkenar dörtgen şekilli ve sertleşme problemi olan erkeklere reçete edilen bir haptır. Afrodizyak değildir ve cinsel isteği arttırmaz. Cinsel uyarılma olmadan etkili olmaz.

Nasıl Etki Eder?

Viegra peniste sertleşmeyi sağlayacak şekilde penise giden kan damarlarını gevşetir ve kanın penise dolmasını sağlar. Ancak, kişi cinsel bakımdan uyarıldığı zaman sertleşme sağlayabilir. Sertleşme problemi olmayan kişilerin bu hapı almaması gerekir.

Viegra Nasıl Alınmalıdır?

25mg, 50mg ve 100mg olmak üzere farklı dozlarda kullanılır.
Doktorunuzla birlikte sizin için uygun olan dozu belirleyebilirsiniz.
Viegra cinsel aktiviteden yaklaşık bir saat önce biraz su ile yutulmalıdır. Etki etmesi gereken süre kişiden kişiye değişir ancak ortalama 20dak. ile 1 saat arasında etkisi başlar.Alındıktan 4-6 saat sonraya kadar cinsel uyarıyla sertleşme oluşabilir.
Ağır yağlı yemek sonrası alınırsa daha geç tesir eder. Alkol alımı sertleşmeyi geçici olarak engelleyebilir.
En çok yararı sağlamak için Viegra alınmadan önce çok miktarda alkol tüketilmemesi önerilmektedir.
Günde 1 dozdan fazla alınmamalıdır.
Doktorunuz izin vermediği sürece Viegra'yı diğer başka ilaçlarla birlikte almayınız


Olası Yan Etkiler

En sık görülen yan etkiler baş ağrısı ve yüzde kızarıklıktır.
Daha seyrek olarak hazımsızlık, sersemlik hissi, burun tıkanıklığı ve yeşil ile maviyi karıştırma gibi görme bozukluğu olabilmektedir


Kimler Viegra Kullanamaz?
Nitrat içeren ilaç kullananlar Viegra kullanamaz. Nitrat içeren ilaçlar genellikle göğüs ağrısı ile kendini belli eden Anjina için reçete edilir. Viegra ile birlikte alınırsa hastada ciddi tansiyon düşüklüğüne yol açar. Hastalar doktorlarını bu konuda uyarmalı, emin değillerse sormalıdırlar.
Viegra'nın herhangi bir içeriğine hassasiyeti olan, ciddi kalp veya karaciğer problemi olan , yakın geçmişte kalp spazmı veya düşük tansiyonu olan, nadir kalıtımsal göz hastalığı olanlar Viegra almamalıdır. (örnek olarak retinis pigmentosa).
Peniste şekil bozukluğu olanlar.
Uzun süre sertleşmeye yol açan bazı hastalıklarda (örnek olarak orak hücreli anemi, Multipl myelom veya lösemi).
Kanama bozukluklarında (örn: hemofili) veya mide ülserinde


Dozu Arttırırsam Ne Olur?
Doz arttırımı doktor kotrolünde olmalıdır. Dozu önerilenden çok arttırmak etkiyi arttırmaz ama yan etkileri arttırır.


11. Üro-Androloji hastaneniz iktidarsızlık teşhisinde nasıl bir yol izlemektedir?
Hattat Üro-Androloji hastanesi Androloji check-up programı iktidarsızlık teşhisinde en doğru seçimdir. Konusunda uzman doktorların gözetimi altında uygulanan bu programda muayeneyi takiben tüm gerekli kan tetkikleri, psikogram ile psikolojik değerlendirme, Penil Doppler ve NPT( Uyku testi) ile de kan damarlarının değerlendirilmesi tam olarak yapılmaktadır. Bu şekilde hastalığın organik ya da psikojenik nedenlere dayandığı ortaya çıkarılmaktadır.
Bu Androlojik Check-up programınız için bir yaş sınırı var mı?
Bu program her yaştan erkek hastalarımız için dizayn edilmiştir
Vereceğim bilgilerin "gizliliği" konusunda endişelerim var?
Hastalarımız ile ilgili tüm kayıtlar en ciddi gizlilik ile muhafaza edilir. Bu bilgilere ancak hastanın tedavisi ile ilgilenmekte olan şahıslar ulaşabilir.
12. NPT (Uyku Testi ) nedir?
Erkek erektil fonksiyon bozukluklarının araştırılmasında uygulanan bir tetkiktir. Bu testin amacı, erektil fonksiyon bozukluğunun organik mi yoksa psikonejik mi olduğunun ayrımını yapmaktır. Bu amaçla kullanılan temel testlerden biridir. Diğer testler ile bütünleştirildiğinde önemi ve değeri daha da artmaktadır.

NPT testi nasıl uygulanır
Her normal erkekte gece süresince farkında olmadan penisin belirli süre ve sertlikte ereksiyonları gerçekleşmektedir. NPT bu sertliklerin saptanması amacıyla yapılan bir testtir. Araştırma yapılacak kişinin (tercihen iki gece boyu) meydana gelen ereksiyonlarının penisinin kök ve uç kısmına takılan iki sensor ile bilgisayarlı bir sistem ile tespiti ve değerlendirilmesi esasına dayanır.

NPT uygulama şekli
Hastanemizde NPT uygulanacak hastalar genellikle saat 21 civarında odalarına alınmaktadır. Bir süre odalarında dinlenen ve odaya alışan hastamıza görevli kişi tarafından, uyumadan önce kaydedici cihaz bağlanmaktadır. Hastamız sabaha kadar odasında uyuduktan sonra, tekrar görevli kişi tarafından cihaz çıkarılmakta ve kişi normal günlük aktivitelerine dönmektedir. Genellikle iki gece uygulanan bu test süresince kişi hastanemizde yatmakta ve gündüz normal günlük çalışmasına devam edebilmektedir.

NPT uygulaması sırasında dikkat edilecek konular

Testin uygulama süresince kişinin normal alışkanlıklarına devam etmesi istenmektedir. Bu süre zarfında uyku ilacı, alkol kullanımı ve aşırı yorgunluktan kaçınılmalıdır.