Ürünveren Köyü Merkez Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ürünveren Köyü Elazığ Merkez- Ürünveren Köyü Hakkında - Ürünveren Köyü Tanıtımı - Ürünveren Köyü Reimleri
Ürünveren, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: MERKEZ - İl: ELAZIĞ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:Bilgi yok

Demografik Bilgiler:

İle Uzaklığı: 17 km

İlçeye Uzaklığı: 0 km

Rakım: m

Kültür
elazığ merkeze yakın olduğunda harput kültürü tam olarak yerleşmiştir.ğiyim olarak kadınlar yazma şalvar izar denilen baş örtüsü.erkeler şalvar şapka ğömlek yelek kışın sako dedikleri kalın paltolar ğiymektedir.

düğünler tamamen harput kültürüdür ve bu ğünümüzdede devam etmektedir
Tarihi
ürünveren köyü kuruluşu 1500 lü yıllara dayanır.ozaman harput sancagında ğörev yapan konya asıllı 2 askere sancak beyi tarafından verilen bu bölge elazığ merkeze 16 km harput merkeze 20 km dir.şuanki uluova batı ve ğüney batısında bulunmaktadaır.yerleşen bu iki asker diyarbakırdan kardeş olan iki kızla evlenmişler .ve bu bölgede yerleşmiş soy agacı artmıştır.tarihi kral yolu köyde eski yerleşim yeri olan şuanki haraba mevkisinden geçmekteydi.köyümüz elazığın eski türk köylerinden biridir.tamamen türk ve türkçe konuşan insanlardan oluşan bir köydür.

cumhuriyet öncesi birinci dünya savaşına 90 kişi katılmış.bunların içinde medin çavuş gazi olarak tek dönendir.diğer 89 kişi şahadet le şereflenmiştir.isim olarak şuanki kayıtlar cumhuriyet dneminde. MALATACIK Olarak kayıtlarda daha sonra ürünveren köyü olarak günümüze kadar gelmiştir.şuanda elazığ merkeze baglı olarak yüzeysel olarak merkez ilçenin en büyük köyüdür
90 lı yıllardan önce hububat ve üzüm tarımcılığı yapılan köyde 90 dan sonra meyvacılık ve sanayi ürünleri ne yönelmiştir hayvancılık olarak koperatifçilik yeni yeni gelişmekte olup devam etmektedir.
köy 2003 yılı itibariyle elazığ valiliği köy hizmetleri müd .katkılarıyla planlı yerleşim yerine geçmektedir.
bu köyün en büyük özelliği topraklarını asla yabancı kimseye satmamaları.onun içindirki köy halkı yerlidir yabancı yoktur.

Coğrafya
Elazığ merkezine 17 km uzaklıktadır.RAKIM-1103

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri

2007 123
2000 139

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - nazım solmaz
2004 - nazım solmaz
1999 - nazım solmaz
1994 - nazım solmaz
1989 - ahmet çay
1984 - ahmet çay

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz