uydulardan yaşantımızın hangi alanlarında faydalanırız

  • Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

#1
Sponsorlu Bağlantılar
lütfen cevap
yazınız çok önemli
uydulardan yaşantımızın hangi alanlarında faydalanırız
 

Son düzenleyen: Moderatör:

DeMSaL

Özel Üye
#2
Konu yeniden düzenlemiştir kısa ve öz bilgiler eklenmiştir..


Uydular yaşantımızda hangi alanlarda kullanılır;

- Uyduların ilk yapılış amacı uzayın ve atmosferin incelenmek istenmesidir. Uzayı tanımak, atmosferi incelemek, uzay ve atmosfer hakkında bilgiler edinebilmek için uydulardan faydalanabiliriz.

- Uydulardan askeri ve siyasi amaçların gerçekleştirilmesi alanında da faydalanmak mümkündür.

- Gelişen teknolojiyle birlikte dünyanın üzerindeki enerji kaynaklarını tespit ederken de uydulardan yararlanıyoruz.

- Televizyon yayınları, gsm yayınları ve diğer yayınlar için uydu sistemlerinden faydalanılmaktadır.

- Hareketli araçların takibi ya da bir yeri bulmak istediğimiz de navigasyon aletleri kullanılır. İşte bu navigasyon aletleri de uydular sayesinde yer tarif ederler.

- Hava durumları konusunda tahminler yapılırken uydulardan yararlanılır.

- Uyduların gösterdiği belirtiler sayesinde doğa olaylarını önceden tahmin edebiliriz.

Gördüğünüz gibi uydular, aslında hayatımızın her alanında vardır. Bazılarını fark ediyoruz bazılarını ise fark edemiyoruz ama hep uydulardan faydalanıyoruz. Uyduların bu kadar hayatımıza girmesi ve alanlarının bu kadar gelişmesinin nedeni uyduların gelişimi için bir çok meslek dalının çalışması ve teknolojinin gelişmesidir.
 

Son düzenleyen: Moderatör:

DeMSaL

Özel Üye
#3
Uydular günlük yaşantımızda nerelerde kullanılır

Farkında olmasak da günlük hayatta iletişimimizin tamamını uydular aracılığıyla yürütebiliyoruz. İletişim uyduları sayesinde cep telefonu, internet, uydu tv’leri ve bunun gibi pek çok iletişim aracı kullanılabiliyor.


  • Uydular uzayın incelenmesi ve gökyüzü cisimleri hakkında bilgilenmemizi sağlar. Yani uzay araştırmalarında kullanılır.
  • Askeri amaçlarla kullanılan uydular gökyüzünden hedeflerin belirlenmesi, istihbaratların toplanması ve gerekli dinlemeler yapılarak düşmanların takibi amacıyla kullanılır.
  • İletişim ve haberleşme alanında kullanılır. Televizyon, internet, 3g bağlantı, canlı yayınlar, televizyon ve radyo yayınları uydular aracılığıyla yürütülür.
  • Hava durumunun belirlenmesinde uydu fotoğraflarının önemli bir payı vardır.
  • Günümüzde uydu sistemleri o kadar gelişti ki dünya üzerindeki doğal kaynaklar, yeraltı yerüstü kaynaklar uydular aracılığıyla belirlenebilir hale geldi. Yani uydular enerji kontrolünde de önemli bir paya sahip.

Yıllar içinde uyduların sayısı arttı ve faaliyet alanları genişledi. Uydular aracılığıyla dünyanın her yerinden bilgi toplayabiliyor ve dünyanın her yerine bilgi ulaştırabiliyoruz. Uydu teknolojisi geliştikçe haberler daha uzak yerlere daha kısa zamanda ulaşacak ve teknolojinin gelişiminde de olumlu etki yaratacaktır.
 
Son düzenleyen: Moderatör:

DeMSaL

Özel Üye
#4
Günümüzde Uydu Yayıncılığının Getirdikleri

Uydu iletişimine geçilmesiyle birlikte Dünya’da önemli gelişmeler meydana gelmeye başladı. Özellikle 1957 yılında Rusya’nın ilk yeryüzü uydusu olan Sputnik I’i fırlatması, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere bir çok gelişmiş ülkenin dikkatini çekmiş ve bu ülkeler teknoloji konusunda geri kaldığını düşünerek tüm eğitim-öğretim programlarında, okullarda reforma giderek kendilerini yenilemeye çalışmışlardır. Uydu iletişiminde meydana gelen gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkeler tarafından dikkatle izlenmekte ve bunun sonucu da teknolojideki gelişme olarak kendini göstermektedir. Çünkü iletişimin hızı artmakta, bilgi paylaşımı artmakta ve bunun sonucunda ise yeni teknoloji olarak ortaya çıkmaktadır.
Günümüzde uydu haberleşme sistemleri artık hayatımızın bir parçası olmuştur. Ortalama yüzde 99.5'luk yıllık aktif çalışma oranıyla, yaptığımız bilgi alışverişlerinin, evimize gelen televizyon sinyallerinin, gerçekleştirdiğimiz telefon konuşmalarının çoğunda farkında olmasak da altyapı olarak uydu sistemleri kullanılmaktadır. Artan iletişim trafiği, gün geçtikçe daha fazla kanal kapasiteli ve daha hızlı haberleşme sistemlerinin kurulmasına neden oluyor.
Aya inişin görüntülerinin uydular aracılığıyla tüm dünyadaki insanların evlerine aktarılması, bugün dünya çapında "Globalleşme" dediğimiz olgunun da başlamasına yol açtı. John Naisbitt bunu şöyle özetliyor.: "Bugün önemine yeterince işaret edilmemiş olan bir konu, uyduların dünyamızı Marshall McLuhan'ın "global köy" diye nitelendirdiği şekle nasıl dönüştürmüş olduğudur. Uydular yüzümüzü dışa, dış uzaya doğru döndüreceğine, tersine dünyaya kendi kendimize doğru daha fazla bakar hale getirmişlerdir."
Dünyanın neresinde olursa olsun, gelişen tüm olayları anında aktarma yeteneğine sahip, geliştirilmiş iletişim uyduları; kanallar arasında büyük bir rekabet doğurmuştur. Bu rekabet küçük çaplı çanak antenler aracılığıyla tüm uydu yayınlarını izlenebilir hale getirmiştir.
Uydu yayınlarının yaygınlaşması, televizyon yayınlarının çeşitlenmesinde de etkili olmuştur. Uydu anteni olan bir izleyici yalnız kendi ülkesinde yapılan yayınları değil yabancı ülkelerdeki yayınları da izleyebilmektedir.
 
K

Kayıtsız Üye

#8
Uzun olmasa keşke öfffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff
 
K

Kayıtsız Üye

#11
Lütfen acil sorunun cevabını istiyorum.Uydulardan hangi alanlarda yararlanılır?
 
K

Kayıtsız Üye

#13
çok uzunnnnnnnnnnnnnnnnnnnn yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ööööööööööööööööööööfffffffffffffffffffffff bunaldım