Uykuya yararlı yemekler - Uyku Getiren Yiyecekler

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar

1. Muz
Muz, aslında meyve kabuklu "Uyku hapı"dır, muzda kasları gevşeten magnezyum bulunur ve bu nedenle insanı rahatlatır.
2. Kasımpatı çiçeği çayı
Kasımpatı çiçeğinin yatmadan önce hazırlanan içeceklerde en çok tercih edilen madde olmasının nedeni uykuya yararlı olma özelliğidir.
3. Ilık süt
Yatmadan önce bir bardak ılık süt içilmesinin uykuya yararlı olduğu artık herkes tarafından biliniyor. Sütte bulunan tabii bir aminoasit sakinleştirici bir işleve sahiptir ve sütün içerdiği kalsiyum da beynin bu tabii aminoasitten yararlanmasına yardımcı olabiliyor.
4. Bal
Çok miktarda şeker insanı heyecanlandırır, ancak az miktardaki glikoz, beyine orexin salgılanmasını sağlar. Bu nedenle süte, ya da kasımpatı çiçeği çayına biraz bal eklenmesi uykuya dalmaya yardımcı olur.
5. Patates
Fırında pişirilen bir patates, mide ve bağırsaklara zarar vermez ve tam tersine uykuyu olumsuz etkileyen asitli bileşimi temizler. Sütle karıştırılmış patates püresi ise daha etkili olur.
6. Yulaf ezmesi
Yulaf ezmesi değerli bir uyku öncesi yemeğidir. Balla karıştırılmış yulaf ezmesi uyku öncesi ideal bir seçenektir.
7. Badem
Bademde hem tabii bir aminoasit, hem de magnezyum bulunuyor. Bu nedenle kalp sağlığına da yararlı olan bademle uyku getirmek diğer bir etkili yoldur.
8. Hindi Şükran Günü gecesinde insanlar genellikle iyi uyur ve bunu hindiye borçludurlar. Gece yarısı kepekli ekmek arasına bir iki dilim hindi eti koyarsanız, belki daha mutfaktan çıkmadan uyumaya başlayabilirsiniz.