Uzay Boşluğunun Canlı Tanıkları!

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar

Bilimkurgu filmlerinin vazgeçilmez kaynağı olan uzayın bilinmezliğinin hala çözülmemiş olması insanoğlunun hayal gücünüde zorlamaktadır.Bu hayal gücü gezegenlerin keşfinde kullanılan araçların tasarımı ve nihayetinde uzaya yolculuğu ile mutlu sona ulaşmıştır.


Bu yolculukların bazıların başarıya ulaşması bazı bilinenlere bilinmezlikler katarak dahada ilginç hale gelmesine de neden olmuştur.Bu aşamada keşfin baş rolünde olan araçlardan bazılarının özellikleri diğerlerinden daha da ön plana çıkmasına neden olmaktadır.Bu araçlardan başlıca olanlarını Cryosat-2,Voyager1-2,Anka Aracı olarak sıralamak mümkündür.

Cryosat-2:Avrupa Uzay Ajansı tarafından 2009 yılında uzaya gönderilmesi planlanan araç ilk etapta dünya üzerinde buzul bölgelerini incelemeye alacak.
Voyager1-2:En uzak ve en hızlı gibi sıfatları elinde bulunduran Voyager keşif aracı şu ana kadar 9.9 milyar millik bir mesafeyi katetmiş durumda.Bunu da 17 km/s hızla gerçekleştirmiş.Bu özelliği ile bilinen diğer uzay keşif araçlarının önünde yer almaktadır.1997 yılında başlanan bu büyük projede gelinen bu nokta ileriki çalışmalar için çok önemlidir.


Anka Aracı:Kızıl gezegen Mars'ın insanoğluna en yakın gezegen olarak benimsenmesi buraya yapılan çalışmaları daha da artırmıştır.Anka Aracını da diğerlerinden farklı kılan bir özellik ise Mars ile ilgili çarpıcı bilgilere ulaşmış olmasıdır.