Üzüm Çekirdeği Yağı ve Faydaları

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Üzüm Çekirdeği Yağının faydaları - Üzüm Çekirdeği Yağı nelere iyi gelir - Üzüm Çekirdeği Yağı sağlığa yararları

Üzüm Çekirdeği yağının en temel faydası kılcal kan damarlarına yaptığı etkidir. Üzüm çekirdeği yağında %64 oranında bulunan Omega 6 ve Omega 3 yağ asitleri damar iç çeperlerini koruyucu etkiye sahiptir. Bu koruyucu etkiden dolayı kılcal damar dolaşım sisteminin sağlıklı işleyişini sağlayarak, kalp ritmini de düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Üzüm çekirdeği yağı yapısında doğal olarak bulunan E vitamininde etkisi ile yüksek tansiyonlu deneklerde kılcal damarları güçlendirdiği keşfedilmiştir. Üzüm çekirdeği yağı keşfedilmiş en yüksek miktarda reserveratrol içeriren maddedir. Yapılan klinik çalışmalarda reserveratrol'un kan pırtılaşmalarının ve LDL (kötü kolestrol) oluşmasını engelleyerek kalp krizi ve felç riskini azalttığı görülmüştür. Ayrıca kanser hücrelerinin oluşumun bloke edilmesine yardımcı olduğu ve habis hücreleri tekrar normale döndürmeye yardımcı olduğuda görülmüştür.
Üzüm çekirdeği yağı damarları yenilediği için ayrıca anti-aging (Yaşlanma etkilerini geçiktirici) etkisine sahiptir. Yenilenen damarlar, yaşlılığı geciktirir. Yapılan araştırmalarda, diyetlerine belli oranda üzüm çekirdeği yağı eklenen deneklerin kandaki HDL(iyi huylu kolesterol) seviyeleri yükselirken, LDL(Kötü huylu kolesterol) seviyelerinin de düştüğü gözlemlenmiştir.
Üzüm çekirdeği yağı bilinen en güçlü etkisi antioksidanttır. Üzüm çekirdeğinin antioksidant etkisi vitamin E'den 50, vitamin C'den 20 kat daha fazladır. Antioksidantlar, vücudumuzdaki kimyasal reaksiyonlar sonucu oluşan veya dışarıdan sigara, alkol, kirli hava v.s. ile alınan zararlı maddeleri etkisiz hale getiren maddedir. Uzmanlara göre vücudun antioksidant üretimi 25 yaşından sonra yavaşlamaktadır. Bu yavaşlamanın yol açtığı deformasyonları yok etmek için bilinen en kuvvetli antioksidant olan üzüm çekirdeği ekstraktıdı kullanmak gerektiği bilinmektedir.
Üzüm çekirdeği yağı, bağ dokularını güçlendirerek cilt sarkmasına engel olur. Cildin elastik, yumuşak ve düzgün olmasını sağlar. Fransa’da plastik cerrahi alanında estetik operasyon sonrası rehabilitasyon sürecinde, üzüm çekirdeği yağının kullanıldığı bilinmektedir.
Kılcal kan damarlarındaki akışı düzenleyerek varis oluşumunu engeller. Kolesterol seviyesini düşürerek kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Gözleri besleyen kılcal kan damarlarını genişlettiğinden dolayı özellikle geceleri daha çok görülen göz kamaşması hastalığına iyi gelmektedir.
Üzüm çekirdeği yağı, akışkan bir yağ olması ve esansiyel yağ asitlerince çok zengin olması nedeniyle mükemmel bir masaj yağıdır ve bu nedenle Aromaterapi’de tercih edilir. Deriye kolayca nüfuz eder ve nemlendirir. Yağların direkt olarak nemlendirme özellikleri yoktur, ancak cilt üzerinde ince bir film tabakası oluşturup deri yüzeyinden buharlaşmayla sıvı kaybını yavaşlattıkları için dolaylı olarak cildi nemlendirirler.

* Üzüm çekirdeği yağı yaşlanma etkilerini geçiktirir. Yaşlanma etkilerini geçiktiren kozmetik kremlerin temel ana maddesidir.
* Düzenli olarak üzüm çekirdeği yağı tüketmek kalp-damar hastalıklarından sizi korur.
* Üzüm çekirdeği yağı LDL Kolesterol ve Trigliserit seviyesini düşürür.
* Üzüm çekirdeği yağı, Yüksek tansiyonu düşürür.
* Ateroskleroz (damar sertleşmesi) riskini azaltır.
* Üzüm çekirdeği yağı kalp rahatsızlığı ve felce karşı korumaya yardım eder.
* Üzüm çekirdeği yağı her çeşit kanser riskiniz azaltır.
* Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olur.
* Tümörlerin büyümesini durdurmaya yardım eder.
* Görüş kaybına neden olan maküler dejenerasyondan korur.
* Üzüm çekirdeği yağı vücudu sigara içmenin verdiği zararlara karşı korur
* Üzüm çekirdeği yağı masaj yapıldığında şişlikler ve ödem alerjilerin iyileştirici etkisi vardır
* Varis bulunan cilde masaj yaparak haricen kullanılır
* Üzüm çekirdeği yağı kılcal kan damarlarını genişlettiğinden dolayı beyne daha çok oksijen ve besin girmesini sağlar. Kronik yorgunluğu giderir
.


Alıntıdır