Uzunbeyli Köyü Polatlı Ankara

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ankara Köyleri - Uzunbeyli Köyü - Uzunbeyli Köyü Hakkında - Uzunbeyli Köyü Tanıtımı - Uzunbeyli Köyü Resimleriİlçe: POLATLI - İl: ANKARA


Köy Muhtarı: HACI ÖMER YAĞLIKARA


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:


636 80 05

Cep Telefonu:


05324518230


Demografik Bilgiler:

Nüfusu:

2000-1996

1997-1016

İle Uzaklığı:143 km

İlçeye Uzaklığı: 74 km

Rakım:800 m


Uzunbeyli, Ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı bir köydür. Ankara iline 143 km, Polatlı ilçesine 74 km uzaklıktadır. Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Uzunbeyli Köyü Cumhuriyet dönemine kadar Yüzükbaşı köyünün bir mezrası idi. Sonradan Uzunbey olarak köy statüsüne girdi. 1750li yıllarda Sarıkayalar,ve Hacıimamoğullarının(yağlıkaralar)yaşadığı bir yerleşim merkezidir.Eski kimlikleri olan Yüzükbaşı kimliği taşır,1935 yıllarından sonra gelen göçmenlerle kalabalık bir nufusa sahip oldu, Uzunbeyli köyünün toprakları oldukça bereketlidir. ayrıca köyün yeraltı suları oldukça fazladır. Köy göçmenlere kucak açmış ve farklı bölgelerden bir çok insanı barındırır.Köy kalabalık sülalerden oluşur; bu sülaleler: Koçyiğit,Yağlıkara,Sarıkaya,Akbalık,Erdoğan,Özalp, Bulucu,Yanmaz,Memiş,Yaman,Akışık,Paksoy,Doğan, Kırık,yiğit,ve daha birçok sülalelerdir.Köy yaklaşık 60-65 bin dekar araziye sahiptir.köy halkı kurtuluş ve çanakkale savaşında bir çok kahramanlıklar göstermiş olup bir çok şehit vermiştir.Ankara ilinin Polatlı ilçesinin en gelişmiş köyüdür.Uzunbeyliden kente göç çok fazla olmamıştır buda köyün ekonomisine bağlıdır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köy halkından bazıları pazarcılık da yapmaktadır.Uzunbeyli köyü her yıl yaklaşık olarak 15-20 bin ton buğday Türkiye ekonomisine katkıda bulunur.Tarımda oldukça gelişmiş bir köydür makinalı ve sulu tarım vardır.Hayvancılık eskisi kadar fazla değildir genellikle küçük baş ve büyük baş hayvancılığı yapılmaktadır.Köyün sınırları içerisinde 65 bin dekar ekilebilen arazisi bulunur 10 bin dekar mera bulunur.Ayrıca arıcılıkla uğraşan köylülerde bulunur.


Köyde bulunanlar

köyde;

* 5 adet bakkaliye(gürbüzer market,yiğit market,baysal market,doğan market,yanmaz market)
* 2 adet kahvehane(merkez kahvehanesi ve yalınkılıç kahvehanesi)
* 1 adet 22 bilgisayarlı internet cafe(toker internet cafe)
* turkcell ve avea baz istasyonları(faal durumdalar)
* 1 adet kaloriferli 3 katlı ilk öğretim okulu(uzunbey ilk öğretim okulu)
* 2 adet camii(merkez camii ve yukarı camii)
* 1 adet sulama kooparatifi(yaklaşık 2000 dekar arazi sulanmaktadır)
* 1 adet sağlık ocağı(uzunbey sağlık ocağı)
* kanalizasyon sistemi
* 1 imam lojmanı
* 1 adet petrol ofisi(özdemler petrol)
* 1 adet pancar kantarı(ılgın şeker fabrikası)

1 adet kasap bulunmaktadır.Ramzan TOKSÖZ uzunbey köyüne hizmet vermektedir.Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz