Uzunöz Köyü Hakkında Bilgi Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Uzunöz Köyü - Uzunöz Köyü Hakkında - Uzunöz Köyü Tanıtımı - Uzunöz Köyü Resimleri
Bilgiler
Nüfus 197 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 60400
Alan Kodu 0356
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Tokat
İlçe Zile


Tarihi
Köy adını kurulduğu dereden almaktadır. KÖYÜMÜZÜN GELENEKLERİ VE YEMEKLERİ

Köyümüzün eski gelenekleri yok olmaya yüz tutmuştur.Geleneğimizde eskiden bir düğün yapıldığı zaman akraba olan veya olmayan herkes eşeğini alıp düğün evine odun getirirler.Buda bir dayanışma örneğidir.Getirilen bu odunlarla düğün yemekleri yapılırdı.Ayrıca ganılarla dağa gidip çalı çırpı getirilip akşamları erkekler sim sim oyununu oynarlardı.Oyunu izlemek için tüm köyün erkekleri kadınları ve kızları izlerdi.Buda köyümüzü bir şenlik havasına çevirirdi. Bunun gibi bir çok geleneğimiz vardır.Köyümüzün bir çok güzel yemekleri var.Bunlardan bir kaçı şunlardır,Pancar suyu helvası,nohutlu ve fasulyeli köfte,Gırık.

Coğrafya
Tokat iline 105 km, Zile ilçesine 38 km uzaklıktadır.Çevresinde Karaşeyh, Eskiderbent,Ağılcık, Çayıroluğu, Ayvalı,Yücepınarı ve Haremikışla köyleri ile çevrelidir.çekerek ırmağı köy sınırlarından geçer.

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisinde olmakla birlikte karasal iklim hakimdir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 197
1997 174

Köyde göç yaşanmakta olup nufusun çoğunluğu istanbul da yoğunlaşmıştır.

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.çekerek ırmağı kesiminde sulamalı tarım yapılmakta, diğer kesimler yüksek engebeli ve orman olduğundan hayvancık-lık yapılmaktadır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Osman AKSU
1999 - Memuk AKYOL
1994 - Kamil YILDIZ
1989 - Ömer ATASOY
1984 -
Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Adsl hattı mevcuttur.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz