Uzunsöğüt Köyü Türkoğlu Kahramanmaraş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Uzunsöğüt Köyü Türkoğlu Bilgileri -Uzunsöğüt Köyü Hakkında - Uzunsöğüt Köyü Tanıtımı -Uzunsöğüt Köyü Resimleriİlçe: TÜRKOĞLU - İl: KAHRAMANMARAŞ

Köy Muhtarı: Musa KARAKUZU


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

0344-6241150


Kahramanmaraş
Bilgiler
Nüfus 1805 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 46800
Alan Kodu 344
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Kahramanmaraş
İlçe Türkoğlu
Web Sitesi

Uzunsöğüt, Kahramanmaraş ilinin Türkoğlu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarih

Köyün kuruluş hikayesi Molla Hüseyin'in kaybolan hayvanını (atını) aramaya çıkması ve neticesinde "Yukarı Pınar" olarak adlandıralan mevkiye gelmesiyle başlar. Molla Hüseyin burda pınarı görünce (ki bu zamana kadar Molla Hüseyin ve avanesi konar göçer yaşamaktaydı. yazın "Kangallık" denilen mevkide, kışın ise bu günkü Yeşilyöre de yaşamaktaydı) yerleşmeye karar verir.Orçan Banı artık kurulmuştur. Aynı zamanda bu günkü Uzunsöğüt'ün temelleri atılır. Köy Molla Hüseyin ve Memili soyundan gelen ailelerin çoğunluğundan ibaret edip bu aileler Paksoy ve İmalı soyadlarını taşımaktadır. Daha sonraki dönemlerde köye Maraş'ın farklı bölgelerinden yerleşmeler olmuş, bu ailelerde köyün ayrılmaz bir parçası olmuşlardır.(Akkaya,Arı,Bağcı...) Bu gün uzunsöğüt köyü 500 hanesiyle 2000 ne yakın nufusuyla bölgenin önemli yerleşim yerlerinden biridir. Köy takribi 200/250 yıllık bir yerleşim yeridir. Köyün ilk adı "Orçan Banı" dır.Orçan bölgeye verilen isimdir. Bu gün Orçan olarak adlandırılan bölgede Uzunsöğüt (Banı), Yeşilyöre,Yolderesi,Kırmakaya (Şavkılı) ve Doluca (Boşnaklı) köyleri vardır. köyün bu günkü ismi 1960 ihtilalinden sonra belirlenmiştir. yapılı mevkiinde bulunan büyük söğüt ağacından isim derlenmiştir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Kahramanmaraş iline 30 km, Türkoğlu ilçesine 8 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyde bozulmuş Akdeniz iklimi hakimdir. Kışları kimi zaman çok sert geçsede en geç Nisanda bahar gelir. üzüm,zeytin,incir,antep fıstığı gibi ürünler yetilişir. Bunun yanında sezonluk bahçecilik yapılır. Bu bahçelerde kışlık ihtiyaçlar karşılandığı gibi günü birlik sebze ihtiyacı karşılanır.


Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1764
2000 1805
1997 1971


Ekonomi

fıstığı,arpa,buğday,salatalık,bağcılık,zeytin) ve hayvancılığa (keçi,koyun,inek) dayalıdır.

* İlçe tarım müdürlüğü verilerine göre köyün 1000 ton civarında fıstık rekoltesi vardır*


Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Musa KARAKUYU
2004 - Musa KARAKUYU
1999 - Mehmet İMALI
1994 - Orhan PAKSOY
1989 - Hüseyin EROĞLU
1984 - Mehmet İMALI


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır(üç binada hizmet vermektedir). Köyün içme suyu şebekesi vardır ayrıca kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Tam teşkilatlı Sağlık ocağı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz