Vazo Çiçeklerinin Uzun yaşaması İçin Öneriler

#1

Vazo Çiçeklerinin Uzun yaşaması İçin Öneriler konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Çiçeklerinizin ömrü nasıl uzar?
Vazo Çiçeklerinizin ömrü nasıl uzar?
Vazo Çiçeklerinin uzun yaşaması için öneriler


1. Vazoya koyduğunuz çiçekler için vazonun dörtte üçünü su ile doldurun. Böylece yeterli suyu alacaklar.

2. Çok sıcak ya da çok soğuk su kullanmayın. Ilık su onları rahatlatır ve canlandırır. Soğuk yada sıcak su ise öldürebilir.

3. Çiçekleriniz için vitamin ve besin kullanın. Yoksa bir parça şeker de işinizi görebilir. Vitaminli suda ve vitaminsiz suda bekleyen çiçeklerden vitaminli suda bekleyen çiçekler daha uzun süre canlı kaldılar.

4. En az 5 günde bir çiçeğin suyunu değiştirmelisiniz. İlk günlerde çok fazla su tüketirler.

5. Çiçek dallarını her üç günde bir kesin ve uçlarda oluşan küf ve yosunları temizleyin. Bu çiçeklerinizin daha uzun süre yaşamasını sağlar. Örneğin yaklaşık 50 cm. kadar boy veren uzun saplı güllerle deneme yapabilirsiniz. Gülleri aldıktan iki gün sonra sapını 25 cm.’den kesin. Üç ya da dört gün sonra yeniden kesin. Saplar yaklaşık 5 cm. kalıncaya kadar birkaç günde bir küçük parçalar kesmeye devam edin. Kısa saplı gülleri minik ilaç şişelerine bölerek koyun. Daha sonra dilediğiniz zaman küçük aranjmanlar hazırlayarak mutfak tezgahını ya da yemek masanızı süsleyebilirsiniz. Bu yöntemle çok şık gül demetleri hazırlayarak yaklaşık dört hafta koruyabilirsiniz.

6. Eviniz çok fazla güneş alıyorsa çiçeklerinizi direk güneş ışığı alan yerlerden uzak tutmalısınız. Hafif bir gün ışığı çiçekler için yeterli ve daha sağlıklıdır. Çok sıcak alanlar çiçekleriniz için hiç iyi bir seçim değildir.