Veziroğlu Köyü Merkez Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Veziroğlu Köyü - Veziroğlu Köyü Hakkında - Veziroğlu Köyü Tanıtımı - Veziroğlu Köyü Resimleri - Ahmediye Köyü

Köy Muhtarı : 2009 - İbrahim TUNALI

Muhtarlık Erişim: Bilgi yok

Veziroğlu, Manisa ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köye balkan savaşlarından sonra Yunanistan göçmenleri gelmiştir.köyün ilk adı Ahmediyedir.köy vezirin oğlundan satın alındığı için adı daha sonra veziroğlu olarak değiştirilmiştir

Kültür

Köyün kendine has yemeği sinkontadır.Bal kabağından sirkeli ve sarımsaklı olarak yapılır.Arzuya göre sarımsaklı yoğurt ile servis edilir.

Coğrafya

Manisa merkezine 9 km uzaklıktadır.köyde verimli gediz ovası bulunmaktadır.köyün denizden yüksekliği 60 70 metre kadardır.

İklim

Köyün iklimi ege tipi akdeniz iklimi görülür.köy çukur olduğu için çok yağışlı kışlarda su basar.köyde kışın kırağı görülür.yıldada bir ya da iki kez kar yağışı olur.bunlar birkaç gün içinde erir bazen ise bir hafta kadar kalır

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 - 589
1997 - 760

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köyde en çok buğday mısır ve üzüm yetiştirilidir.

Dünya da üretilen çekirdeksiz kuru üzümün yarıdan fazlası manisa da üretilmektedır. Köyümüzde de kuru üzüm üretim miktarı çok fazladır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz