Vücudun ilginç gerçekleri..

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar

Akciğerlerde 300,000 milyonun üzerinde minik kılcal damar bulunur. Bu damarlar birbirinin peşi sıra dizilseydi 2,400km uzunluğunda olurdu.


Her bir böbrekte 1 milyon filtre vardır. Dakikada 1.3 litre kan filtrelerler ve günde 1.4 litre sidik ayırırlar.


Vücuttaki en büyük organ deridir. Yetişkin bir erkeğin derisi 1.9m2 lik alan kaplamaktadır. Deri düzenli bir şekilde kabarıp dökülür. Her insan hayatı boyunca ortalama 18 kg deri dökmektedir.

Gözler sahip olduğumuz bilginin yaklaşık yüzde 90 ını sağlamaktadır, bu da bizi görsel yaratıklar yapmaktadır.


Gözde odaklanmayı sağlayan kaslar günde yaklaşık 100,000 kez hareket eder. Bacak kaslarınızın aynı şekilde çalışması için günde 80 km yürümeniz gerekir.

Tek bir kan hücresinin tüm vücudu dolaşması yalnızca 60 saniye sürer.

İnsan kemikleri ağırlık kaldırmada taş kadar sağlamdır. Kibrit kutusu büyüklüğünde bir kemik üzerinde 9 ton taşıyabilir, bu da betonun taşıyabildiğinden 4 kat fazladır.

Mide asidi çinkoyu eritebilecek kadar güçlüdür, ancak bu asit bize zarar vermez çünkü mide zarındaki hücreler o kadar hızlı bir şekilde yenilenir ki asitler mideyi eritemez.

Bir erkeğin testisleri her gün 10 milyon yeni sperm hücresi üretir, ki bu rakam tüm dünya popülasyonuna 6 ayda ulaşılmasını sağlamaktadır.

Sünnet derisi laboratuarlarda yanmış insanları tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır

Her bir el ve ayak parmağı tırnağının en dpten en uca uzaması 6 ay sürer.

Uyurken 8 mm uzarsınız. Ertesi gün kalktığınızda ise eski uzunluğunuza dönersiniz. Bunun nedeni kıkırdak disklerin, oturduğunuzda ya da ayakta durduğunuzda yerçekimine bağlı olarak sünger gibi sıkışmasıdır.


30 dakika içerisinde ortalama bir vücut, 2 litre suyu kaynatabilecek kadar ısı üretir.

Bir kadının yumurtalıklarında yaklaşık yarım milyon yumurta hücresi bulunmaktadır ancak bunların yalnızca 400 ü yeni bir hayat meydana getirebilme fırsatına ulaşabilir.