Windows Live Messenger'ın Tamamen Kaldırılması

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bazı nedenlerden dolayı Windows Live Messenger'ı sisteminizden tamamen kaldırmanız gerekiyorsa, sisteminizi Windows Live Messenger hiç kurulmamış gibi bir konuma getirmek istiyorsanız ya da yeni bir sürüme yükseltme yaparken çözemediğiniz bir sorunla karşılaşırsanız; aşağıdaki adımları uygulayınız:

--- Saatin yanında bulunan (system tray) Messenger sembolüne sağ tıklayarak 'Çıkış' seçeneğine tıklayınız.

--- Başlat > Ayarlar > Denetim Masası > Program Ekle veya Kaldır listesinden Windows Live Messenger'ı bularak 'Kaldır' tuşuna tıklayınız.

--- Bilgisayarım > C:\ > Program Files > MSN Messenger klasörünü silininiz. (Genellikle C:\ sürücüsüdür, eğer Windows'unuz başka bir sürücüde yüklüyse, sürücü harfini buna göre değiştiriniz)

--- Başlat > Ayarlar > Denetim Masası > Klasör Seçenekleri > Görünüm sekmesi altında bulunan Gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğinin kutucuğunu işaretleyip Tamam'a tıklayınız. Zaten bu seçenek işaretliyse, bir sonraki adıma geçiniz.

--- Bilgisayarım > C:\ > Documents and Settings > *K.@.Y.í.R.H.@.N.L.ì_09 > Local Settings > Application Data > Microsoft klasörü içinde bulunan Windows Live Contacts ve Messenger klasörlerini siliniz. *: K.@.Y.í.R.H.@.N.L.ì_09 yerinde sizin kendi Windows oturum açma adınız olacak (kullanıcı_adınız). Yani Windows hesabınız. Silmeniz gereken klasörlerin tüm listesi:

C:\Documents and Settings\kullanıcı_adınız\Application Data\Microsoft\MSN Messenger\

C:\Documents and Settings\kullanıcı_adınız\Application Data\Microsoft\Windows Live Call\

C:\Documents and Settings\kullanıcı_adınız\Application Data\Microsoft\Windows Messenger\

C:\Documents and Settings\kullanıcı_adınız\Local Settings\Application Data\Microsoft\Windows Live Contacts\

C:\Documents and Settings\kullanıcı_adınız\Local Settings\Application Data\Microsoft\Messenger\

C:\Documents and Settings\kullanıcı_adınız\Contacts\

C:\Windows\Temp\MessengerCache\


--- Başlat > Çalıştır > Açılan küçük pencerede regedit.exe yazıp enter'layın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi çıkacak karşınıza. Windows Live Messenger'la ilgili olan kayıt girdilerini bulup temizlememiz gerekiyor. Sol taraftaki ağaçtan tıklaya tıklaya aşağıdaki anahtarlara kadar gelin, anahtar isimlerinin üstünde, yani sol tarafta sağ tıklayıp Sil seçeneğini seçin:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\MSNMessenger
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows Live

--- Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

msnger programınız sisteminizden tamamen kaldırılmıştır.