XP İle Çalışan İnsansı Robot

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Honda'nın Asimo'su, Toyota'nın orkestrası derken robotlararası rekabet artıyor. Yeni konuğumuz ise Windows XP ile çalışan HIRO.

Robotlar arası rekabet gittikçe artıyor. Japonya bu konuda en fazla çekişmenin yaşandığı ülke kuşkusuz. Geçmişte ülkemizi de ziyaret edip Başbakan'la tokalaşan Honda Asimo en meşhur robotlar listesinin başındaki yerini korurken, Toyota'nın biraraya geldiklerinde orkestra kuran müzisyen robotları da gündeme gelmişti.

Üreticileri her ne kadar insansı dese de biz biraz şüpheliyiz(!)
Sizlere bahsedeceğimiz Japonya'da piyasaya son çıkan robot ise Hiro adını taşıyor. Kawada Industries ile General Robotix firmalarının ortaklaşa geliştirdiği HIRO, üreticileri tarafından insansı robot klasmanına sokulmak istese de kafasının yerinde bulunan iki kamera 'bu nasıl insansı?' sorusunu akıllara düşürüyor.
Hiro için 'üretilen en tuhaf görünümlü robotlardan biri' demek mümkün.
HIRO, piyasaya iki farklı versiyonla sunuluyor. Pahalı versiyon çift lensli kameraya sahip. Ellerin bulunduğu yerdeki robot ellerde de kamera bulunduran HIRO yaklaşık 77 bin dolarlık etikete sahip. İşletim sistemi olarak Windows XP'nin tercih edildiği HIRO'nun 56 nin dolarlık daha ucuz versiyonu ise kafa bölümünde tek kamerayla kardeşinden ayrılıyor. HIRO, 67x50x50cm'lik ebatlara ve 20 kilogramlık ağırlığa sahip.