Yaban Mersinin Faydaları Yararları Nelerdir

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yaban Mersinin Faydaları Yararları

Uzun süreli bir öğrenmede idealdir. Beynin kanla daha iyi beslenmesini sağlar.Yaban mersini, kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktif hale getirdiği, kan şekerini düşürüp bağırsak metabolizmasını düzenlediği, kalp krizi riski ile HIV virüsünün tekrarlanmasını azalttığı, göz yorgunluğunu giderdiği, şeker hastalığından kaynaklanan görme bozukluklarını engellediği bildirildi.Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Hüseyin Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üzümler grubunda yer alan yaban mersininin, yapılan araştırmalar sağlık açısından çok önemli yararları bulunduğunun belirlendiğini söyledi. Yüksek ve alçak boylu ile tavşan gözü olmak üzere 3 ayrı türü bulunan yaban mersininin, Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki illerden Artvin, Rize, Trabzon ve Giresun'un yüksek kesimlerinde yabanı formlarının bulunduğunu ifade eden Çelik, ''likapa'' olarak da adlandırılan meyvenin, yöre halkı tarafından reçel veya pekmez yapılarak tüketildiğini anlattı.

MİNERAL VE VİTAMİN YÖNÜNDEN ÇOK ZENGİN ;
Yaban mersininin, meyvesi, çiçekleri, yaprak ve köklerinden yararlanıldığını belirten Çelik, ''Yapılan araştırmalarda 145 gram yaban mersinin 21 gram karbonhidrat, 1 gram protein, 0.5 gram yağ, 19 miligram C ve 145 IU A vitamini ile 85 kalori içerdiği belirlenmiştir. Sodyum içermeyen, mineral ve vitaminlerce zengin olduğu belirlenen yaban mersininin insan sağlığı açısından çok yararlı olduğu ortaya konulmuştur'' dedi.

KANSER AÇISINDAN SON DERECE FAYDALAI BESİNLER İÇERİYOR ;
Yaban mersinin yaprak ve kuru meyvelerinden yapılan çayın ishal giderici özellik taşıdığını, kadınlarda özel günlerin etkisini azalttığını ve düzene soktuğunu, idrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik etkisi gösterdiğini, kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktif hale getirdiğini, yağlı bileşiklerin vücuttan atılmasını sağdığını anlatan Çelik, taze olarak tüketilmesi halinde kanı temizlediğini, kan şekerini düşürüp bağırsak metabolizmasını düzenlediğini, kolesterolü düşürdüğünü, kalp krizi kiski ve HIV virüsünün tekrarlanmasını azalttığını kaydetti. Çelik, sakinleştirici özelliği bulunan, iltihaplar için dezenfektan özelliği taşıyan yaban mersininin besleyici olmasına rağmen kalori ve sodyum içeriğinin düşük olduğunu da vurguladı.
 

#2
Yaban Mersini ve Soya Sütü Faydaları Yararları

Yaban mersini ve soya sütü kolesterolü düşürür


Doç. Dr. Özgen Doğan kolesterolünü düşürmek isteyenler için doğal bir reçete verdi: Soya sütü, yaban mersini ve cevizin kolesterole savaş açan başlıca yiyeceklerdir. Sarımsak konusunda net bir bilgi yok!..

Colombia Üniversitesi New York Presbyterian Hastanesi Kardiyoloğu Doç. Dr. Özgen Doğan, kolesterolü düşürmenin başlıca yollarına dair sorularınızı yanıtladı:

* Bitki stanoller, kötü kolesterolü yani LDL'yi ne kadar düşürür?
Günde 2-3 gram bitki stanolü tüketirseniz; kötü kolesterolünüz yüzde 10-14 oranında düşer. Bu kadar stanolü sadece bitki yiyerek almanız mümkün değildir. Bu yüzden bitki stanolü içeren margarinler, tüm dünyada çok popülerdir.

SARIMSAK FAYDALIDIR!
* İlaç almaktan nefret ediyorum. Kolesterolüm 245. Doğal yiyeceklerle kolesterolümü düşürmek için ne yapabilirim?
Kötü kolesterolünüzü doğal bir yolla düşürmek istiyorsanız; şunları yapabilirsiniz: Günde 50 gram soya sütü yüzde 10, 85 gram ceviz yüzde 10, 6 gram yulaf ezmesi ise yüzde 5 oranında kolesterolünüzü düşürür. Yani statin ilaçlarına başlama dozlarına yakın bir düşürme gerçekleşebilir. Yapılan araştırma bir çeşit dut olan yaban mersininin, kötü kolesterolü düşürmede ilaçlar kadar başarılı olduğunu göstermiştir.

* Sarımsağın kolesterolü düşürücü etkisi var mıdır?
Sarımsakla ilgili yapılan bazı araştırmalar kolesterolü düşürdüğünü gösterse de, bazı araştırmalarda herhangi bir azaltıcı etkisine rastlanmadı. Bu yüzden kesin bir şey söylemek zor. Ama genel olarak sarımsak faydalıdır. Hatta tansiyonu düşürücü etkisinden söz edilebilir. Tablet olarak alabilirsiniz ya da "Koksam da fark etmez" derseniz, yemenizi tavsiye ediyorum.

GÜNDE 8 CEVİZ!
* Cevizin kolesterol düşürücü bir etkisi var mıdır?
Ceviz; kolesterolü düşürücü etkisi olan bir besindir. Günde 8 tane ceviz yemeniz yeterlidir. Her ceviz 25 kaloridir, toplam 200 kalori alırsınız. Bu 200 kaloriyi başka yerden kısmalı ya da daha fazla egzersiz yapmalısınız. Yoksa; kilo alırsınız. Cevizde kanı sulandıran bir madde olan alfa linolik asit de vardır. Ceviz yemek, pıhtının kalp damarlarını tıkaması ile oluşan kalp krizi riskini de azaltır.

* Soyanın kolesterole yönelik başlıca etkileri nelerdir?
Soya bir proteindir. Kolesterolünüz yük****e ve protein gereksiniminizi sadece soyadan karşılarsanız; kolesterolünüz yüzde 25 düşer. Size günde 25 gram soya proteini almanızı tavsiye ederim.

LİFLİ GIDALAR TÜKETİN!
* Lifli gıda tüketiminin kolesterolü düşürücü etkisi var mı?
Lifli gıdalar kolesterolü düşürür. Bunun nedeni tam olarak bilinmiyor. Lifler bağırsakta safra asitlerini bağlar ve bu karışım dışkıyla vücuttan atılır. Safra asitleri kolesterolden yapılır. Kaybedilmeyen safra asitleri atıldıkça, yenisi kolesterolden sağlanır ve böylece kandaki kolesterol seviyesi düşer. Ayrıca lifler mideyi şişirir ve doygunluk hissi verir. Böylece; daha az yersiniz.

* Günde ne kadar lif tüketmek gerekir?
Günde 25 gram civarında lif alırsanız, LDL'niz yani kötü kolesterolünüz yüzde 20 oranında düşer. 25 gram lifin nasıl hesaplandığını merak ediyor olabilirsiniz. Birkaç örnek vermek gerekirse; yarım su bardağı fasulyede 7 gram, nohutta 5 gram, ıspanakta 2 gram, havuçta 3 gram, elmada 4 gram, portakalda 3 gram, muzda 2 gram, 5 hurmada ise tam 9 gram lif bulunmaktadır.
 

#3
Popüler sağlık meyvesi: Yaban mersini

Antikanserojen, antioksidan, yağ yakımına ve kilo vermeye yardımcı, kalp krizi riskini azaltıcı, antibiyotik etkisine sahip... İşte saymakla bitmeyecek faydaları bulunan ve neredeyse her derde deva olan yaban mersininin kurusu, şimdi biz kadınların çantalarından eksik olmuyor!


Yaban mersini nerede yetişir?

Yaban mersini (likapa), ılıman iklimlere adapte olmuş üzümsü bir meyve türüdür. Anavatanı Kuzey Yarım Küre’nin serin ve dağlık bölgelerinde yetişen birçok türü vardır. Genel olarak Kuzey Avrupa, Amerika’daki Rocky Dağları ve ülkemizde, Doğu Karadeniz bölgesinin rakımca yüksek olan fundalık ve ormanlık bölgelerinde yabani formda değişik tipleri bulunmaktadır.

Rize’de likapa, Trabzon’da ligarba, lifos veya Trabzon üzümü, Rize Pazar’da kaskanaka, Ardeşen’de çera (çela), Artvin’de morsivit veya mahabak, Giresun’da çalı çiçeği, diğer bölgelerde ise ayı üzümü, çay üzümü veya çoban üzümü olarak isimlendirilen ve literatürümüze yaban mersini olarak giren bu meyve, puslu veya parlak mavi rengi ile “mavi altın” olarak nitelendirilmekte ve “sağlık meyvesi” olarak tanınmaktadır.

Yaban mersini nerelerde kullanılır?
Likapa, taze olarak tüketilebildiği gibi meyve suyuna da işlenmektedir. Özellikle konsantre meyve suyu ve diğer meyve suları ile karışım yapılarak tüketildiğinde mükemmel sonuçlar vermektedir. Meyvelerini süte karıştırarak tüketirseniz çok harika bir tat alabilirsiniz. Meyveleri ayrıca güneşte kurutulduktan sonra pudinglerde, meyveli keklerde, ekmeklerde ve dövülerek çöreklerde de kullanılmaktadır.

Kuru yaban mersinini toz haline getirip şeker olarak veya yemeklerde aroma olarak da kullanabilirsiniz. Taze meyveleri ise meyve salatalarında renk, tat ve mistik özellik oluşturmak için mükemmeldir. Reçel, marmelat ve konserveye işlenebilen yaban mersinlerinden Sibirya’da şarapçılıkta da faydalanılmaktadır. Yaban mersininin besin değerleri
Bir bardak yaban mersini meyvesi 145 gram gelmektedir ve 21 gr karbonhidrat, 1 gr protein, 0.5 gr yağ, 19 mg C vitamini, 145 IU A vitamini ve 85 kalori içerir. 100 gram yenilebilir yaban mersininin %83'ü su, %0,7' si protein, %0,5'i yağ, %15'i karbonhidrat, %1,5'u liftir ve 62 kalori sağlar.

Yaban mersininin faydaları:
• Adet kanamalarını düzenleyen bir meyve olarak tavsiye edilir. Aşırı kanamayı durdurma özelliğine sahiptir.
• Antikanserojen ve antioksidan özelliğine sahiptir.
• Bağırsak metabolizmasını düzenler.
• Damar hastalıklarına birebirdir.
Güvenilir kullanım alanlarından birisi de damar hastalıklarıdır. Bu hastalıklara kılcal damar çatlaması da dahildir. Zayıf kılcal damarlar çatlayabilir. Bu durum ise sık sık tekrarlanan bere, morluk, çürük ve eziklere neden olur. Zayıf kılcal damarlar ise zayıf kan dolaşımını ve bağ dokusunu akla getirir ki bu durum artrit ya da mafsal iltihabı gibi rahatsızlıklarla yakından ilgilidir.

Yaban mersini meyvelerinde bulunan antosiyanidin kılcal damarları, serbest radikal saldırısından koruyarak onların kuvvetlenmesine hizmet ederken aynı zamanda sağlıklı bağ dokusu ve yeni kılcal damar oluşumuna da katkıda bulunur. Yaban mersini meyve ekstresi, damar sertliği için bir risk faktörü olan parçalanmış kan hücrelerinin atardamar çeperlerine yapışmasını da azaltmaktadır. Bunun yanında, damar sertliği riskini de azaltır.

• Yaban mersini çayı idrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik etkisi göstermektedir.
• Kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktive etmektedir.
• Yağlı bileşiklerin vücuttan atılmasını sağlar. Kilo vermeye yardımcı olur.
• Taze olarak yenildiğinde kanı temizler.
• Besleyici olmasına rağmen kalori ve sodyum içeriği düşüktür.
• Bağırsak metabolizmasını düzenleyen lifli özelliği vardır.
• Pektin içeriği yüksektir.
• Görüş kabiliyetini artırır, gece körlüğünü ortadan kaldırır.

2. Dünya savaşı sırasında İngiliz Hava Kuvvetleri pilotlarının doktorların önerisiyle bol miktarda yaban mersini reçeli yiyerek gece uçuşlarına çıktıklarını ve yorgun gözlerini dinlendirdiklerini kayıtlardan biliyoruz. Pilotlar, yaban mersini reçeli yedikten sonra gece uçuşlarına çıktıklarında gece görüşlerinde bir düzelme ve iyileşme hissettiklerini sık sık rapor ediyorlardı. o Avrupa ve Amerika’da yaban mersini preparatları gece körlüğü ve diyabetik retinopati ve zayıf kan dolaşımını artırmak için kullanılmaktadır. Ayrıca Almanya’da, ishal durdurucu olarak da faydalanılmaktadır.

• Göz yorgunluğunu giderir, miyopluk ve şeker hastalığından kaynaklanan görme bozukluklarını engeller.
• Gut ve romatizmaya iyi gelir.
• HIV virüsünün tekrarlanmasını azaltır.
• Kan şekeri ve kolesterolü düşürür.
• Kalp krizi riskini azaltır.
• Sağlıklı bağ dokusu ve yeni kılcal damar oluşumuna yardımcı olur.
• Yaprak ve kuru meyvelerinden yapılan çay ishal giderici olarak kullanılır
• Zayıf kan dolaşımını artırmak için kullanılır.
• Ağız, deri ve üriner sistem enfeksiyonlarına karşı etkilidir.

• Vücutta biyoaktif madde olarak kullanılan polifenoller, aktokyaninler, flavanoller ve tanenlerce zengindir.
• Kansere karşı savaşan ELLAGIC-ASİT içeriği oldukça yüksektir.
• Diyetlerin sağlıklı ve çok değerli bir parçasıdır.
• Kabızlık, bulantı, mide kramplarını ve ülseri önler.
• Varis ve basuru (hemoroit) iyileştirir.
• Sakinleştirici özelliği vardır.
• İltihaplar için dezenfektan özelliği taşır; potasyum içeriği son derece yüksektir.
• Bir kâse yaban mersini, yaşlılık nedeniyle oluşan tahribatı önleyip hafızayı güçlendirir.
 
#4
YABAN MERSİNİ SEKER HASTALARINA UMUT OLDU

Bazı yörelerde çayüzümü olarak da bilinen yabanmersinin, şişmanlık ve şeker hastalığına iyi gelebileceği açıklandı


Montreal Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyelerinden Pierre Haddad, bir süreden beri üzerinde çalıştığı bilimsel araştırması ile ilgili yaptığı açıklamada, yabanmersini suyunun şeker hastası farelerde hastalığın ilerlemesini durdurduğunu söyledi.


ETKİLİ BİR ANTİOKSİDAN

Yabanmersini suyunu, aynı meyvenin yapraklarından elde ettiği bir bakteri ile transformasyona tabii tuttuğunu anlatan Profesör Pierre Haddad, bu sayede son derece gelişmiş ve etkili bir antioksidan bulduğunu belirtti.


ŞİŞMANLIĞIN İLERLEMESİNİ YAVAŞLATIYOR

Elde ettiği antioksidanı, ileri derece şeker ve şişmanlık hastası olan fareler üzerinde denediğini ifade eden Haddad, farelerdeki kritik değerlerde seyreden kan şekeri seviyesinin normale döndüğünü ve ayrıca şişmanlığın ilerlemesinin de yavaşladığını kaydetti.

Profesör Haddad, yabanmersini suyunun kan şekeri seviyesi ve şişmanlığı önlemesinin bilimsel değerlerini belirleyebilmek için biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu ve bu aşamanın tamamlanmasının ardından denemenin insanlar üzerinde yapılacağını sözlerine ekledi.
 
#5
Hafızaya iyi geliyor

Üzümsü bir meyve türü olan yaban mersininin hafızaya iyi geldiği bildirildi.

İtalyan La Stampa gazetesinde çıkan habere göre, ABD'deki Cincinnati Üniversitesinden bir grup bilim adamı, yaş ortalaması 76 olan 9 kişiden bir yıl boyunca günde 6 ila 9 mililitre yaban mersini suyu içmelerini istedi.Bu sürenin sonunda araştırmaya katılanların öğrenme kapasitelerinde ve sözel hafızalarında önemli gelişmeler gözlemleyen bilim adamları, yılda yarım litre yaban mersini suyu tüketmenin dahi hafızayı güçlendirmeye yetebileceğini belirtti.

Yaban mersininin bazı depresyon belirtilerinin ortadan kalkmasına ve kandaki glikoz oranının düşmesine de yardımcı olduğu gözlemlendi.

Bilim adamları, araştırmanın daha büyük bir grup üzerinde tekrarlanmasının elde edilen verilerin teyit edilmesi açısından önemine işaret etti.