Yağcı Köyü Vezirköprü Samsun

#1

Yağcı Köyü Vezirköprü Samsun konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Samsun İli Köyleri -Yağcı Köyü Hakkında -Yağcı Köyü Tanıtımı - Yağcı Köyü Resimleri

Samsun

Bilgiler
Nüfus 1000 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 55900
Alan Kodu 0362
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Samsun
İlçe Vezirköprü


Yağcı, Samsun ilinin Vezirköprü ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi


Köyün adı eskiden köyde yağın çok yapılmasından verilmiştir.Köyde eskiden manda yetiştiriciliği yoğundu ve bu yüzden yağları ile meşhurdu.Yağcı köyünün eski yerleşim yeri Çekmeden köyü dolaylarıdır.Tam olarak belli olmasada yaklaşık 150 yıllık bir yerleşimdir türkmen köyüdür

Kültür


Köyün kültürü eski Türkmen gelenekleri ile nerdeyse tamamen aynıdır.Fakat değişen yaşam koşulları ile bu adetler artık pek görünür halde değildir.Köy halkı eskiden hayvanlarını otlatmak için yaylalarına çıkarlardı.Şimdi de çıkmaktalar fakat eskiye göre fazla değil.

Coğrafya


Samsun iline 123 km, Vezirköprü ilçesine 8 km uzaklıktadır.

İklim


Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Karadeniz'den temiz havayı İç Anadolu'dan ise nemsiz havayı çalmıştır adeta şirin köyümüz..Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 887
1997 799
Altyapı bilgileri


Köyde ilköğretim okulu yoktur.sadece ilköğretim 5, sınıfa kadar eğitim verilmektedir. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
köye verilen yağcı adı eskiden köyde yağın çok yapılmasından kaynaklanmaktadır..Ayrıca köyün eski yerleşim yeri Çekmeden köyü dolaylarıdır.Sürekli göç vermesine rağmen nufusu artmaktadır.


Ekonomi


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Son yıllarda minibüs taşımacılığı ve kamyonculuk geçimde önemli bir faktör haline gelmiştir.

Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2004 - Bayram Acar

1999 - kurtça ASLAN
1994 - Hüseyin Güneş
1989 -
1984


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz