Yağlıca Köyü Eflani Karabük

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Eflani Yağlıca Köyü - Yağlıca Köyü Hakkında - Yağlıca Köyü Tanıtımı - Yağlıca Köyü Resimleri - Yağluca Köyü
Tarihi

Bir kaynağa göre, Yağlıca köyü civarında eski yerleşim yerleri bina temelleri ve birde höyük bulunmaktadır. Bir dönem yerleşim yeri olduğu açıktır. Türklerin yöreyi gelmeleri ile Çobanoğulları, Candaroğulları ve Osmanlı hakimiyetine geçen Eflani ve dolayısıyla Yağlıca Köyünün buraya hangi tarihte yerleştiği kesin olarak bilinmemektedir. Ancak 1530 yılı Muhasebe-i Vilayet-i Anadolu defterindeki kayıtlarda "yağluca"şeklinde geçmektedir. Bu duruma göre Yağlıca halkı bu bölgeye 1530 yılından önce yerleşmişlerdir. Yağlıca Köyü 1530 yılında 25 hanedir. Ayrıca 1 mücerret bulunmaktadır.Hasılı ise (yıllık geliri) 2128 akçedir. ağlıca adının kaynağı ise, "Yağlu" adlı Türkmen oymağına dayanmaktadır.Nitekim Türkmen oymakları arasında "Yağlu" adında bir oymak olduğu gibi,618 Köy, Osmanlı kaynaklarında da Yağluca olarak geçmektedir.

Kültür

Arefe(ziyrat) gününde halk toplu halde mezarlıkları ziyaret eder. Bayramlarda Köy Konağında yemek verilir. Bayramlaşma geleneği, Alacat Köyü ile birlikte yerine getirilir. Köyde, şu ana kullanılmayan 100 yıllık konaklar bulunmaktadır.

Coğrafya

Karabük iline 35 km, Eflani ilçesine 10 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 219
1997 215

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


Altyapı bilgileri

Köyde, içme suyu şebekesi var ama kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yok ve var olan sağlık evi de kullanım dışıdır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz