Yağma Köyü Seben Bolu

KaRDeLeN

Özel Üye
#1

Yağma Köyü Seben Bolu konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Seben Yağma Köyü - Yağma Köyü Hakkında - Yağma Köyü Tanıtımı - Yağma Köyü Resimleri
Yağma, Bolu ilinin Seben ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün isminin yağma türklerinden geldiği tahmin edilmektedir. bir başka rivayete göre ise kurtuluş savaşı zamanına kadar köyün ismi yünlerdir, savaş esnasında yağma ilçenin birkaç köyü yakılıpğ yıkılmıştır. ama yünler köyü yakılmamış ama köylünün bütün malzeme ve eşyaları yağmalanmıştır deniliyor. Köy Yağma, Söğüt ve Hıdırlar olmak üzere 3 mahalleden oluşmaktadır köyün merkez mahalleis Yağma'dır. Bunun yanında Hıdırlar mahallesi çok eski bir yerleşim yeri olup, bu mahalle sınırları içinde zengin mermer yatakları bulunmaktadır.

Kültür

Yağma Köyüde Seben İlçesinin diğer köyleri ile aynı kültürel özellikleri göstermekte olup Evleri ahşap bir veya iki katlıdır. Evin alt katı hayvanlar için ahırolarak kullanılmaktadır. Köyde gelellikle herkes akrabadır. Kız alıp vermeler sonucu akrabalıklar fazladır ve KÖy halkının tamamı yörüktür. Köyde düğünler davul-klarnet eşliğinde yapılır ve Kaşık ile oynanan çiftetelli oyunu oynanır. Yemekleri ise Bazlama ekmek, Kedi Batmaz, Tarhana Çorbası, Kızılcık tarhana çorbası, oğmaç çorbası, kabaklı gözleme, ıslama, höşmelim, çöleçöş, mancar hoşafı, kangal, soğanlama, soğanlı ekmek ıslaması ve yöresel olarak toprak güveç içinde yapılan et yemekleridir. Bunun yanında köyde yılda 1 defa ve genelde haziran ayının ilk haftası yapılan hacet bayramı vardır. Bayramda köy halkı topladıkları para ile pirinç ya da bulgur alıp birkaç koyun veya kuzu et ile onu pişirip daha önceden davet edilen ilçe halkı ile yenip mevlütler okunması şeklindedir.

Coğrafya

Bolu iline 62 km, Seben ilçesine 8 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi gelen olarak tarıma dayalıdır. Bunun yanında ilçede faaliyet gösteren süt fabrikası da köylünün büyükbaş ve süt hayvancılığına yönelmesine neden olmuştur. Ayrıca köyde kümes hayvancılığıda bir gelir kaynağı olarak görülmektedir. köylü ise genel olarak inşaat işleri ile uğraştığı için erkekler genellikle ilçe ya da il dışında çalışırlar.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca GSM operatörleri de köyde hizmet vermektedir.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz