Yalnızdamlar Köyü Alacakaya Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yalnızdamlar Köyü Alacakaya-Yalnızdamlar Köyü Tanıtımı -Yalnızdamlar Köyü Hakkında -Yalnızdamlar Köyü ResimleriYalnızdamlar, Elazığ ilinin Alacakaya ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: ALACAKAYA - İl: ELAZIĞ

Köy Muhtarı: REŞİT AYTEKİN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:Bilgi yok

Demografik Bilgiler:

İle Uzaklığı: 102 km

İlçeye Uzaklığı: 18 km

Rakım: 1250 m

Tarihçe
Köyün adı, Zazaca'da Goma, dır. (Goma sözcüğü: İçinde genellikle hayvancılıkla uğraşanların barındığı dağ başlarında veya kırlardaki tek ev anlamına gelen "gome" kelimesinden gelmektedir.)


Goma ovasında HURRİLER/URARTULAR/ROMALILAR/PERSLER (ve/veya)'e ait olduğu idea edilen tarihi bir şehirin kalıntıları bulunmaktadır. Bu kanıya ovada bulunan ok, mezar, kreç, zindan (?) (veya farklı bir amaç)para,çanak-çömlek vb bulgulardan anlaşılmaktadır.

Köyün 5 km kuzey batısında bulunan BAXİN GEWR MAĞARASI Palu URARTU kalesinin benzeri niteliğindedir.

Bugüne kadar civarda yazı,belge vb. bulgulara ulaşılamamıştır. Bulunanlar da tarihi eser kaçakçıları tarafından kaçırılmıştır. Mışır veya "Çem " denilen bölgede görünüşe göre 5 mahalleden oluşmuştur.

Özellikle GORT, MİYONDAR, MIŞIR, QOTIM ve QÖS mıntıkasında döneme ait evler vb. tarihi dokular köylüler tarafından tarla haline getirilmiştir. Ayrıca Sabe denilen mezarlıkta kireçten yapılmış olup mezar taşları bulunmaktadır.Üzerindeki resim ve/veye kabartma yazıların sırrı çözülememiştir.

Çoğu yerde toplu mezarlar bulunmkatadır. köyde sahabe mezarı olduğu söylenmektedir.

Bu ad Farsçada "Güneşi Bol Yer" anlamına gelmektedir. Perslerin burda yaşadığını göstermektedir.

Bugün Köyün mezrası olan BAXİN'de Armenilerin(BARENA-Armenice adı..)-1915 yılına kadar: 617 Ermeni nufüsu, 1 SURP SARKİS KİLİSESİ ve 2 OKUL bulunuyordu /SİRİN/SERİN köyünde ise; 296 Armeni 1 OKUL ve SURP ASTVADZADZİN KİLİSESİ bulunuyordu..) mesken tuttuğu bir köydür.

Ünlü seyyah Evliya Çelebi Diyarbakır Piran-Palu yolculuğunu anlatırken BARENA (Bağin) Üren yerlerini özellikle "İnu-sur"ve /veya "şiteyni" suyunun temizliğini, berraklığını Bağin yaylasının güzelliğini övmüştür.

Bahsi geçen bölge arkologlar tarafından incelendiği taktirde çok ilginç bilgilerin gün ışığına çıkacağına inanmaktayım.. Elazığ - Alacakaya - Yalnızdamlar

Tay İhbardan alıntı:

20. yüzyılın büyük uzmanlarından biri olan Marquart’a göre Carcathiocerta kenti aslında Argatiokerta kenti olarak düzeltilmesi gerekir. Argatiokerta kentini Sophene (Zaza Kralığı olma ihtimali, bilim adamlarınca tartışma konusu..) kralı Zariadres’in oğlu Argatias kurmuştur. Marquart’e göre bu kentin kalıntıları Dicle nehrinin kaynağı Eğil veya Arghana Suyu yakınlarındadır. Burası Yalnızdamlar -goma- Köyünün 10 km batısında bulunan harabeler olabilir mi ? Ayrıca Goma köyünün ovasında buluna ve tahrip edilen yer olabilir mi ?

Köyün Kuzeyinde bulunan Yarımtepe Köyünü adı "Arğat"... tesaadüf olabilir mi ?

Sözü geçen kralın adı da,Argatias dır.Tarihçilerin dikkatine ..Teşekkürler..

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1000
2000 450
1997 488

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu var.Köyün içme suyu şebekesi var .kanalizasyon şebekesi yok. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
Kaynak : Yerel NetKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz