Yanalerik Köyü Kozan Adana

DeMSaL

Özel Üye
#1

Yanalerik Köyü Kozan Adana konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
yanalerik köyü bilgileri - yanalerik köyü tanıtım - yanalköyü resimleriYanalerik, Adana ilinin Kozan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Osmanlı kültürü içerisinde yıllar boyunca kendi öz kültürünü muhafaza edebilmiş, örf ve adetlerine bağlı şirin bir köydür.bir rivayete göre arapsoyundan olduğu bir rivayete göre de oğuzlarun soyundan geldiği söylenir.köydeki sahipsiz mezar tasları köyun cok gecmişi olduğu anlasılıyor.
Kültür

Köyde en çok külleme adında bir çeşit etli börek yapılmaktadır. Köydeki düğünler civar köydeki kişilerin gelmesiyle daha da zevkli hale gelmektedir. Özellikle gençlerin kral deresindeki maçları çok heyecanlı olmaktadır. Temmuz ve Ağustos aylarında yaylacıların gelmesiyle köy ayrı bir güzelliğe bürünmektedir. Yaylacılar köyün sosyal olarak gelişmesine çok önemli katkılar sağlamaktadır.okulda ayrıca bir top sahası da vardır kendi capında.ama köyden bazı kesim insanlar okulda top oynanmasına karşıdır buyuzden bazen tatsız olaylar yasnmaktadır.köyün suyu boldur her eve hatta evin içine kadar çesmeler yapılmktadır.yazları gençler ırmağa gidip serinlemektedirler.hatta bazen köy halkı da gittigi olur bir de keçi keserler ve keyfini cıkarırlar
Coğrafya

Adana iline 110 km, Kozan ilçesine 30 km uzaklıktadır. içinden göksun ırmağı geçer, eriği ünlü olmasının yanında hertürlü meyve sebze yetişmektedir.
İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 310
1997 360
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur, kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz