Yanlış Doğru Cetveli Kitap Özeti - Yıldırım Koç

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yanlış Doğru Cetveli Özet - Yıldırım Koç Kitapları - Kitap Tanıtım - Kitap Fiyatı
Kitap Özet

"Bir konuyu iyi öğrenmenin yollarından biri, yapılmış hataları tartışmaktır.

Bu kitapta hem "işçi sınıfı tarihi" olarak yazılmış kitaplar, hem de işçi sınıfı tarihini içeren kitaplar ele alındı. "İşçi sınıfı tarihi"ni anlatan çalışmaların büyük bölümünde "ne oldu?" "nasıl oldu?" ve "niçin oldu?" sorularına yanıt bulunamaz.

İşçi sınıfı tarihine ilişkin hatalar çok çeşitlidir. Bu kitabın konusu da bu hatalardır. Kitabın amacı, yapılan yanlışların belirlenmesi ve hatırlatılması aracılığıyla işçi sınıfı tarihinin daha iyi öğrenilmesini sağlamaktır.

Hataların bir bölümü, işçi sınıfı tarihini kavramadan görüş açıklayanlara, bilgi sahibi olmadan görüş geliştirenlere ve (nihayet hayata) yön vermeye çalışanlara aittir. Bazı hatalar ise yapıyı ve dinamikleri kavramaya ve anlatmaya çalışanların belge eksikliği veya dikkatsizliğinin ürünüdür.

Çalışmaların bir bölümünde olaylar ve süreçler yanlış anlatılmıştır; neden-sonuç ilişkileri tutarsızdır.

Bazı çalışmalarda ise komiklik düzeyine varan abartmalar, efsane yaratma çabaları söz konusudur. Eric Hobsbawm, tarihçinin görevi başkalarının unuttuklarını hatırlamaktır, demektedir. Efsane yaratmak bu görev kapsamında değildir.
Araştırmacının ya da tarihçinin görevi ve amacı, önce olanları saptamak, daha sonra bu olanların nedenlerini ve oluş süreçlerini kavramaya çalışmaktır. Bir çalışma, "o" sürece damgasını vuran 'büyük' ve 'küçük' konjonktürel etmenlerin/aktörlerin de doğru belirlenmesini, ikincil önemdeki etmenlerin analizden soyutlanmasını da içer(ebil)ir. Toplumsal süreçlere müdahale edebilme, ancak böyle bir araştırma yöntemini içeren yaklaşımla olanaklıdır."
-Yıldırım Koç-

Kitap Ön Yüzü
Kitap Künyesi

Yanlış-Doğru Cetveli - Yıldırım Koç
· Epos Yayınları
· Basım Tarihi : 12 - 2010
· ISBN : 9789756790809
· Sayfa Sayısı : 232
· Etiket Fiyatı : 17.00 TL