Yapak Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sivas İli Köyleri - Yapak Köyü Zara - Yapak Köyü Hakkında Bilgiler - Yapak Köyü Resimleri
Bilgiler
Nüfus 351 (2000)
Koordinatlar 39°56′17″04, 37°37′39″96
Posta Kodu 58700
Alan Kodu 0346
Yönetim
Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Sivas
İlçe Zara
Yapak, Sivas ilinin Zara ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi
Yapak köyü kesin olmamakla beraber 1800 lü yılarda zara ve cevre illerden 15 ailenin gelişi ile Kurulmuştur YAPAK adını almıştır.

Coğrafya
Sivas iline 78 km, Zara ilçesine 18 km uzaklıktadır. Genel olarak bozkır hakimdir. köye yakın kesimler ormanlıktır. Akarsu kenarlarında söğüt ve kavak yetişir. Tepelerin üzerinde yalnız alıç ağaçları tipik bozkır manzarısıdır. Patika kenarlarında yetişen madımak, tarla ve dağlarda yetişen kasnı, mantar, kangal yenilebilen yabani otlar arasındadır. Toprak bakımından oldukca kırsaldır. Su yok denecek kadar azdır. Bu yüzden tarımcılık pek gelişmemiştir. Genelde ekilenler şunlardır; Bugday, Arpa, Fiğ, Mercimek vb. su istemeyen tahıl ürünleridir. Bunun yanında hayvancılık biraz daha iyi safhadadır. genelde büyük baş olmak üzere hayvancılık yapılır. Son yıllarda azda olsa arıcılıkta yapılmaktadır.

İklim
Kara iklimi hakimdir, yazları sıcak ve kurak (10° ile 25° arası), kışlar soğuk ve karlıdır(0° ile -15° arası). BİTKİ ÖRTÜSÜGenel olarak bozkır hakimdir. Orta uzaklıkta çevresi ormanlıktır. Akarsu kenarlarında söğüt ve kavak yetişir. Tepelerin üzerinde yalnız alıç ağaçları tipik bozkır manzarısıdır. Patika kenarlarında yetişen madımak, tarla ve dağlarda yetişen kasnı, mantar, kangal yenilebilen yabani otlar arasındadır.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 351
1997 570

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yıllarda arıcılıkta gelişmiştir.

Altyapı bilgileri
Eğitim 1950 lerden bu yana kesintisiz devam etmektedir. 1990 lı yılların ortaların da örgenci sayısının azalması ve okulun hasar görmesiyle kullanılmaz hale gelmiştir Bu yıllarda ilçe milli eğitim müdürlüğnünün köye prefabrik okul yapması ile ilk okul öğrencileri bir öğretmenle orta okul öğrencileri 18 km uzaklıkta ki ilçeye taşımalı olarak eğitimlerine devam etmişlerdir. 2006 yılında yapak köyü vakfının hayırseverleri ve köy halkınında desteği ile 480 m2 2 katlı 10 derslik bilgisayar donanımlı yemekhanesi ana sınıfı olan bir okul yapıldı.

Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır.sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon bulunmaktadır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz