Yapıldak Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yapıldak Köyü Seyitgazi - Eskişehir - Yapıldak Köyü - Seyitgazi - Yapıldak Köyü HakkındaYapıldak, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
ÖNCELERDEN YAZILIKAY'LA SAVAŞAN YUNANLULAR SAVAŞ BİTİMİNDE ŞU ANKİ YAPILDAK KÖYÜNDEN GEÇERLER.KÖY HALKI KORKUDAN DAĞLARA KAÇIŞIRLAR.BUNUN ÜZERİNE YUNANLILAR KÖYÜMÜZÜ YAKARLAR. YUNAN ASKERLERİ GİTTİKTEN SONRA KÖY HALKI DAĞLARDAN İNER VE KÖYÜ BAŞTAN KURARLAR.YENİDEN KURULAN KÖY YAPILDIK DİYE ADLANDIRILIR.ZAMAN AŞIMIYLA YAPILDIK YAPILDAK OLARAK DEĞİŞTİRİLİR.BU OLAYI KÖYÜN 110 YAŞINDAKİ MATÇA TEYZESİ ANLATMIŞTIR.YUNANLILAR SAVAŞA GELDİKLERİNDE KENDİSİ 12 YAŞINDAYMIS

Kültür
GELENEK VE GORENEKLERİ ESKI ORF VE ADETLERIMIZE DAYANIR KOYE OZGU OLARAK ŞEPİT,HAMURSUZ,AĞZIAÇIK

Coğrafya
Eskişehir iline 105 km, Seyitgazi ilçesine 46 km uzaklıktadır.Dünyanın en büyük bor rezervinin bulunduğu Seyitgazinin Kırka belediyesine 10 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 35
1997 32

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2009 -HASAN HAVUZ
2004 -HASAN YAVUZ
1999 -FERİT ER-
1994 -RAMAZAN KARADAĞ
1989 -RIZA İYİ
1984 -RAMAZAN KARADAĞ

Altyapı bilgileri
Altyapı bilgileri : Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.koye 2005 yılından ıtıbaren su kanalızazyon gelmıstır.​