Yarbasan Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yarbasan Köyü Seyitgazi - Eskişehir - Yarbasan Köyü - Seyitgazi - Yarbasan Köyü HakkındaYarbasan, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyün adı,köy kurulmadan önceki dönemlerde oluşmuştur.Cografi yapısı gizlenmeye uygun,köyün yukarısındaki,Batın Deresi ve Boyalı Deresinden gelen sellerle oluşmuş yarlar bulunmaktadır.Yörede eşkiyalık,çetecilik yapanlar,bu yarlar ve büklükler de saklandıkları yağmurlu bir günde,birkaç eşkiya bu yarın çökmesiyle toprak altında kalırlar..Bu olaydan sonra köyün kurulduğu yöreye Yarbasağı denmeye başlanır.Zamanla Yarbasağı değişerek YARBASAN olur.Daha sonra HORASAN*Erzurum*yöresinden kalkarak,Kütahya- Kırka arasında bir süre konup-göçtükten sonra köyün güneydoğusunun,bir km uzagındaki İSKAN denilen bir yaylamsı bölgeye konarlar.Köyün altında bulunan ovadaki verimli topraklar ile köyün bugün kurulduğu yer,Kümbet ve KARAÖREN köylerinin malıdır..Yaklaşık 1890 larda, Bey, yöredeki PEÇENE yörük obasının ölen beyinin eşiyle evlenir... Gelen bey, hanımı tüm malı,parası ve iki oğluyla gelir.Yeni gelenlerle daha da çoğalırlar.Kondukları İSKANa su, yarim saat uzaklıktadır. Susuzluk, obanın belini bükmektedir.Bu durumlarına üzülen Kümbetli Küllüoğlu köyün şimdiki yerini,dost olduğu oba halkına bağışlayarak bu minik obanın şimdiki yere konup yerleşik hayata geçmesini sağlar.1900 lerin başlarında yerleşilen YARBASAN adını olan köy, KARAÖREN VE KÜMBETTEN satın aldıkları topraklrını 1985 lerde yapılan Çatören barajının sularına kaptırınca köy halkının büyük bölümü Eskişehir ve KIRKA beldesine göçmüştür.Şu anda köyde dört hanede on kadar nüfus yaşamaktadır.

Coğrafya
Eskişehir iline 75 km, Seyitgazi ilçesine 31 km, Kırka beldesine ise 5 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 40
1997 41

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2004 - Yüksel YILDIZ
1999 - Yüksel YILDIZ
1994 - Yüksel YILDIZ
1989 - Battal DURU
1984 -Battal DURU

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol [asfalt]olmayıp köyde elektrik ve sabit telefon vardır.​