Yardımlaşma İle İlgili Bir Fabl

  • Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

#1
Sponsorlu Bağlantılar
yardımlaşma ile ilgili fabl

Yardımlaşma İle İlgili Fabl: Yorgun At

Küçük bir kasabada bir çiftçi yaşarmış. Çiftçinin yıllarca beraber iş yaptığı bir atı varmış. Atı ile yük taşımış, su taşımış derken birçok işine kullanmış. Fakat yıllar geçtikçe at yaşlanmış ve iş yapamaz olmuş. Çiftçide bunu görünce atını artık serbest bırakmak istemiş. Atına:

-Haydi sevgili dostum artık özgürsün istediğin yere gidebilirsiniz. Sen yaşlandın ve senin yerine başka at alacağım. Çünkü artık iş göremez hale geldin. Eğer sen kendini bana kanıtlasaydın seni bırakmaktan vazgeçerdim.

Bu duruma çok üzülen at çiftlikten ayrıldı. Ormanda yürürken çok yorulduğunu fark etti ve oturmak istedi. Bir ağacın altına oturunca ağlamaya başladı. Onu gören Tilki yanına yaklaştı ve sordu:

-Hayırdır at kardeş neden bu kadar üzgün ve yorgunsun?

- Ben artık çok yaşlı ve yorgun bir atım. Bu yüzden çiftlik sahibim beni bıraktı. Oysa yıllarca beraber çalışmıştık. Bana çok iyi bakıyordu.

Tilki atı dinledikten sonra ona çok üzüldü ve yardım etmek istedi.-Bak at kardeş bu çiftliğe geri dönmek istiyor musun?

-Evet ama ona halen güçlü olduğumu kanıtlamam gerekli.

-Peki dinle o zaman beni, şimdi ben bir aslan bulacağım ve sende ölü taklidi yapacaksın. Aslana senin ölü bir at olduğunu söyleyeceğim. Seni yemek için bir kenara çekmesini teklif edip, onun ayağına senin ayağına bağlayacağım. Sen de ipi bağladıktan sonra ayağa kalkıp, çiftliğe kadar koşacaksın. Bunu görecek olan çiftçi mutlaka seni tekrar yanına alacaktır.

Tilki dediklerini bir bir yapan at aslanı ayağına bağlayarak çiftliğe kadar sürükledi. Çiftçi atın bu halini görünce onun halen güçlü olduğunu anladı ve tekrar yanına aldı.
 

K

Kayıtsız Üye

#2
yardım ile ilgili kısa bir fabl örneği