Yaşarlı Köyü Bozkurt Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bozkurt Yaşarlı Köyü - Yaşarlı Köyü Hakkında - Yaşarlı Köyü Tanıtımı - Yaşarlı Köyü Resimleri
Tarihi

Köy Beydilli Türkmenlerince kurulmuştur.Beydilli(badıllı) aşireti yöreye rakka üzerinden gelerek yerleşmişlerdir.Bir kısmıda Adıyaman- Malatya-Elazığ-Sivas-Urfa yörelerinde yerleşmişlerdir. Köyün yukarısında bulunan ve kırın düzü denilen tepenin üzerinde,Kayadibi meviinde bir mağara bulunmaktadır.Mağaranın girişinde bulunan işlemeler hazine avcıları tarafından kırılarak yok edilmiştir.Yine bu yörede bulunan ve türbe denilen yerde yabancılar tarafından yapılan kazıda büyük bir hazine bulunduğu yolunda söylentiler bulunmaktadır.Türbenin bulunduğu bu alan Panto Mezarlığı olarak bilinmekte ve çok sayıda gayrimüslim mezarı bulunmaktadır.Bu da köy çevresinin çok eski bir yerleşim yeri olduğunu göstermektedir
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Yöreyle aynıdır.Türkmen kültürü yaşanmakta olan bir köydür.

Coğrafya

Kastamonu iline 104 km, Bozkurt ilçesine 9 km uzaklıktadır. YAŞARLI ( Izmala ) İlçenin orta kesiminde ,Keşlik Çayının Kuzetbatısında yükselen dik Arazi üzerinde geniş bir alanda kurulmuştur.Çok dağınık bir yerleşime sahip olan köy 8 - 10 haneli yerleşimler olan, İmamoğlu - Uzunmustafa - Ali Kadıoğlu - Izmala (Merkez ) Kamak - Maraz - Başsökü- Türbe - Karamuk - Kayabaşı - Kuş - Anaca - Eyüpoğlu - ve Demirci adlarındaki 14 Yerleşimden teşekkül etmiştir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 228
1997 199

Ekonomi

Köyün ekonomisi önceki yıllarda tarım ve hayvancılığa dayalıydı 2000 li yıllarda bu köydeki nüfüsun yaş oranının yüksek olması sebebiyle emeklilerden oluşması tarım ve hayvancılığa uygun arazi kalmaması tarım ve hayvancılıkta ilerleme olmamıştır
Faaliyetler

Köyün Derneği İstanbul - Talatpaşa mahallesindedir.Kastamonu Bozkurt Yaşarlı köyü derneği İstanbul'da köyü için yaptığı işler ile adından çok bahsettirmiştir.İlk Kurucu başkanı Mehmet Kalafat yardımcısı Mustafa Menteştir.Bu kuruluşta birçok yenilikçi işler yapılmış ve köyün en önemli sorunu olan su meselesini çözüme kavuşturmuştur.Mehmet Kalafat bu işler ile kalmamış Bütün Bozkurtlu'ları bir araya toplayarak el üstünde tutulan bir başkan olmuştur.2004 senesine Onursal Başkan olarak görevi Mustafa Menteş'e devretmiştir.Mustafa Menteş 2007 senesinde genel kurulda bir daha aday olmayacağını açıklamış ve Mehmet Kalafat'ın tekrar başkan olmasını talep etmiştir.Mehmet Kalafat talebi geri çevirmeyerek 3.Olağan kongre'de Başkanlık koltuğuna 2.defa oturmuştur.Hala derneğin başkanlığını Mehmet Kalafat sürdürmektedir.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz