Yaşı ilerlemiş kadına anne olma şansı

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
ANTALYA (ANKA)- Yaşı ilerlemiş kadına anne olmanın, spermi olmayanlara da baba olmanın yolunu açacak, Üreme sağlığı ve tüp bebek konusunun masaya yatırıldığı 3. Ulusal Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Kongresi, bin 500 katılımcı ile Antalya'da başladı.

Ana teması “Yaşı ilerlemiş kadınlarda üreme" olan kongrede, kök hücre yöntemiyle sperm yapımına, yumurta bağışından tüp bebekle ilgili sektörel sorunlara kadar birçok konu tartışılacak. Kongre Pazar günü sona erecek. Antalya'da başlayan 3. Ulusal Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Kongresi'nin ana temasını reprodiktif yaşlanma yani yaşı ilerlemiş kadınların üreme potansiyelinin korunması oluşturuyor. Kök hücre ile ilgili önemli gelişmelerin de konuşulduğu kongrede, embroyonik kök hücreleri geliştiren İngiltere'den katılan bilim adamı Prof. Dr. Karim Nayernia yaptığı bu çalışmayı ilk defa 3. Ulusal Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Kongresi'nde duyurdu. Hiç spermi olmayan erkekler için büyük umut vaat eden bu yöntemle kök hücrelerden sperm yapımı mümkün olabilecek.

Öte yandan tüp bebekle ilgili yapılan konuşmalarda ise, tüp bebeğin medikal yönünün yanı sıra alandaki gelişmeler değerlendirildi. 30 yabancı konuşmacı 140 yerli konuşmacının katıldığı kongrenin açılışında, Prof. Dr. Semra Kahraman'a yaşam boyu başarı ödülü verildi. Ayrıca Uzm. Dr. Cemil Kaya, Doç Dr. Mesut Öktem ve Doç. Dr. Mehmet Güney'e ise yurtdışı dergilerde yayınlamış oldukları orijinal çalışmaları için para ödülü verildi. Buradaki amacın genç bilim insanlarının özendirilerek bu tür çalışmalara eğilmelerini sağlamak olduğu belirtildi. Yarın da tüp bebekte sektör sorunları tartışılacak. Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu temsilcileri ile dernek temsilcilerinin katılacağı oturumda, 1 Ekim'den sonra SGK'da oluşan yeni düzenlemeler tartışılacak. Kongre Pazar günü sona erecek.