Yassıhüyük Köyü Polatlı Ankara

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ankara Köyleri - Yassıhüyük Köyü - Yassıhüyük Köyü Hakkında - Yassıhüyük Köyü Tanıtımı - Yassıhüyük Köyü Resimleriİlçe: POLATLI - İl: ANKARA


Köy Muhtarı: ÜNVER YAVUZ


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

638 22 07

Cep Telefonu:

0535 322 99 19

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:


2000-321

1997-396

İle Uzaklığı: 93 km

İlçeye Uzaklığı:16 km

Rakım:685 m


Tarihi

Köy adını köye bir km uzaklıkta Frigya imparatorluğunun; Büyük İskenderi büyüleyen başşehri Gordionu kapatan yassı tepeden alan Yassıhöyük köyünde M.Ö.3000 yıllarında insanoğlunun yaşadığına dair belgeler bulunmaktadır. Sırası ile Fiğler, Libyalılar, Hititler, Galatlar ve Romalılar hüküm sürmüş bu topraklarda. Makedonya imparatoru Büyük İskender Asya seferi sırasında ordusuyla birlikte Gordionda kışlamış. Ordusu Gordion ve civarındaki Tümülüs mezarları soymuşlardır. Bu nedenle günümüzde bu tümülüs mezarlarda yapılan kazılarda değerli bulgulara rastlanmamak ya da mezarın dışında toprak da bulunmaktadır. Büyük iskender Gordion tapınağında bulunan kör düğümü kılıcı ile keserek çözmüştür ki bu aynı zamanda şiddetin akla hükmetmesini ifade eder. O zamanlardan kalma ege bölgesinden başlayıp, güneydoğu Anadoluya doğru uzanan İpek yolu Kral yolu) Gordiondan geçmektedir. Köyümüzde gerek Selçuklular gerekse osmanlılara ait bir belge bulunmamaktadır. Köy yakın tarihde ilkin bataklık alanın çevresindeki şu an köyün bulunduğu yere su sıkıntısı çekmemek için yerleşmişki ki bunların çoğunluğununu Horasan dan gelen türkmenler oluşturmuştu. Bataklık nedeniyle sıtma hastalığından çoçuk ölümleri çoğalınca köy halkı ilkin köye 2km uzaklıkta kızlarkayası mevkisinin güney cephesine yerleşmiş.Buradaki mezar yerinin büyüklüğünden köy Kızlarkayasında iken köyün çok kalabalık olduğu anlaşılmaktadır. Daha sonra burada da hem su sıkıntısı hem de çoçuk ölümlerinin devam etmesi nedenlerinden dolayı köy halkı Basri Şabanözü ve Çekirdeksiz köylerine dağılmış. Çekirdeksiz köyüne göç edenlerden bir kısmı daha sonra Sakarya nehri kenarındaki bataklık alandaki çayırlıklardan yaralanmak için tekrar bu gün köyün yerleşmiş olduğu yere göç etmişlerdir. Bağdat demiryolu yapımı sırasında Alman Körte kardeşlerin çizdiği krokilerde (1889) köyün şu anki yerinde beş ailenin oturduğu belirtilmektedir. Kurtuluş savaşı sırasındaki yunan işgalinde de köyde bulunan dört hanenin hepsinin Şabanözü köyüne göç ettiği söylenmektedir.

Yassıhöyük aslında sakarya savaşından önce kızlar kayası denilen mevkide iken savaş sırasında köy terkedilerek sakinleri şabanözü küyüne gitmişler savaştan sonra şimdiki yassıhöyük köyünü oluşturmuşlardır.

1953 yılında köye 13 tane Bulgaristan göçmeni göç etti isede bunların 10 hanesi daha sonra Polatlı'ya göçmüştür. 1930 lu yıllardan günümüze değin Yassıhöyük köyüne Bolu/Kıbrıscık köylerinden onbeş hane göç etmiş,Ankara/Beypazarı köylerinden ise yedi hane göç etmiştir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi her ne kadar tarım ve hayvancılığa dayalı olsa da son yıllarda hayvancılık güç kaybetmiştir. Yanıbaşından akmakta olan sakarya nehri sayesinde sulu tarım gittiçe önem kazanmıştır. Tarımsal alanda ileri teknolojilerin kullanıldığı bir köydür. Köyün tarımsal alanda ağırlığını buğday ziraatı (yılda 8.000-10.000 dekar ortalama 4.000 ton/yıl) oluşturmaktadır. Buğday ziraatinden sonraki en güçlü ürün Şeker pancarı üretimidir (yılda 2000 - 2500 dekar ortalama 10.000 - 12.000 ton/yıl). Bunu sırası ile kuru soğan (yılda 1500 - 2000 dekar ortalama 7.000 - 10000 ton/yıl) ve kavun karpuz ziratı (yılda 1000 - 1500 dekar ortalama 4.000 - 6.000 ton/yıl) takip eder. Ayrıca bir kısım ufak arazilerde yaş zebze (özellikle sivri biber ve sofralık domates) yetiştiriciliğide yapılmaktadır. Köyde hayvancılık olarak en başta süt inekciliği (60 -75 baş damızlık süt ineği vardır) gelmektedir. Bunu bağlı olarak köyde sıhhı süt toplama tankı mevcuttur. Süt inekciliğini damızlık koyun (yaklaşık 1000 baş damızlık merinos koyun vardır) izlemektedir. Ayrıca köyde iki adet 5000 başlık et tavukculuk tesisi mevcuttur.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi de mevcuttur. Sağlık ocağı vardır. Köyü Polatlı'ya bağlayarak ulaşımı sağlayan yol asfalt olduğu gibi Ankara Eskişehir karayoluna ulaşımı sağlayan 12 km lik bağlantı yoluda asfalt dır. Köyde elektrik ve sabit telefon ile internet bağlantısı vardır.Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz