Yassıpınar Köyü Hakkında Bilgi Altınyayla Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sivas İli Köyleri - Yassıpınar Köyü Altınyayla - Yassıpınar KöyüHakkında Bilgiler - Yassıpınar Köyü Resimleri
Bilgiler
Nüfus 133 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 58470
Alan Kodu 0346
Yönetim
Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Sivas
İlçe Altınyayla
Yassıpınar, Sivas ilinin Altınyayla ilçesine bağlı bir köydür.
Tarihi
Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Bir rivayete göre köy, 1402 Ankara Savaşı sonrası kurulmuş. Üç kardeş gelmiş birisi Beydigin (Serinyayla)'ya diğeri şarklı (Dogupınar'a), bir diğeri de Yassıpınar'a konmuş.

Diğer bir rivayete göre, Kızılırmağın doğusuna Türkmen Bektaşilerden olan üç kardeş gelip yerleşmiş veya yerleştirilmiş[1].
Alevi Köyüdür.yemekleri hakkında bilgi yoktur. Bütün İçanadolu bölgesinde olduğu gibi, bu köyde de yemekler tahıl ağırlıklıdır. Önceleri "herle" denen hamur çorbası, küçük taneli bulgurdan yapılan "dünürcük", sofraların vazgeçilmez yemeği bulgur pilavı, en çok yapılan yemeklerdendi. Ancak zamanla yemek kültürü de hızla değişti.

Coğrafya
Sivas iline 84 km, Altınyayla ilçesine 7 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 133
1997 131

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy nüfusunun önemli bir bölümü büyük illerde genellikle memur olarak çalışmaktadır. Köyün ekonomik yaşamı, özellikle yaz aylarında hareketlenmektedir.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Fikri Demiray

1994 -hasan demiray
1989 - hasan demiray
1984 celal gürbüz-
Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. İçme suyu, muhtar Hasan Demiray kanalisazyon ve asfalt muhtar REFİK GÜLEÇ zamanında yapılmıştır. Ayrıca içme suyuna ilve su taş gözden köylü ortak çalışmasıyla yine muhtar Refik Güleç zamanında yapıldı.

Muhtarın, getirmek için çalıştığı Kırkpınar mevkiindeki suyu daha önceleri muhtar Hasan Demiray ve muhtar Refik Güleç de o zamanki adı köy hizmetleri olan kuruma defalarca dilekçe verdi. Hatta karar aşamasına da gelmişti. Ancak hükûmet değişikliği nedeniyle durdu. Daha sonra Fikri Demiray çalışmaları yürüttü.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz