Yaverören Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yaverören Köyü Sivrihisar - Eskişehir - Yaverören Köyü - Sivrihisar - Yaverören Köyü HakkındaYaverören, Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesine bağlı bir köydür.

Köy Muhtarı: NİZAMETTİN GÖKSEL

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (222) 7255158
Cep Telefonu: 0 (537) 2227706

Tarihi
İstiklâl savaşı sırasında bir süre Yunan işgalinde kalan köy, Türk ordusunun Büyük Taarruz’la beraber ilerlemesi sonucu, bozguna uğrayan Yunan ordusunun Anadolu’daki hemen her köy, kasaba ve şehirde yaptığı vahşet ve zulümden fazlasıyla nasibini almış, evler, ahırlar ve ekili araziler yakılarak harabeye döndürülmüştür. O tarihten sonra da adı "Yâverviran"a dönmüştür. 1950’li yıllarda köyün adı "Yâverören" olarak değiştirilmiştir. Yâverören Köyü, Eskisehir’in Sivrihisar Ilçesi’ne bagli olup 1895-1897 yillarinda Vatan Kirim’in Bahçesaray, Gözleve ve Kerç civarindaki köylerden göç eden Kirim Tatarlari tarafindan kurulmustur. Köye ilk gelenler Ebutâlip (Dogan) ve "Tat" lakapli Haci Süleyman (Özçelik)’dir.

Köyün kurulusu için ilk olarak Eskisehir’e gelenlere Merkez ilçenin Ankara yolu istikametindeki 10 km.’lik mesafede yer alan Sultandere mevkiini göstermisler. Ancak o zamanki qartlar "bala-çagamiz azar, sehirge qaçar!" düsüncesiyle bu yeri istememisler. Köyün simdiki yere geldiklerinde o yillarda su bulunmadigi için çok büyük susuzluk çekilmis. Hattâ o siralar evlerinin yapiminda tas ve kerpiçlerin arasina kül koyarak insaa etmeye çalismislar. Daha sonra gelen aileler (Koca Ahmet Haci) evlerini insa edinceye kadar bir müddet topragi kazmak suretiyle bir müddet o sekilde hayatlarini sürdürmeye çalismislar. Köyü kuranlar içmek için aradiklari suyu 40 metre derinlikte bulmuslar. Suyun temiz çikmasiyla Ebutâlip Efendi ve Haci Süleyman Efendi bütün akraba ve tanidiklarini buraya yerlesmeye davet etmisler. Ebutâlip Efendi, köyün ilk kurucularindan olmaktan baska ayni zamanda degerli bir hoca imis. Sonradan gelenler içinde yer alan Haci Hafiz Efendi de Eskisehir civarinda taninan degerli bir hocadir.
Köyün ilk kuruldugu yillarda nüfusu 380 haneye kadar çikmis. 1952-1953 yillarinda köyün nüfusunun 850 kisi oldugu köyün en uzun süre muhtarligini yapan Cevdet Yavuz tarafindan ifade edilmistir. I. Dünya Savasi’ndaki Sarikamis ve Çanakkale muharebeleri ile daha sonraki Türk Istiklâl Savasi’nda bir tertipte köyden askere giden 99 yigitten 96’si sehit düsmüs. Savasin sona ermesiyle bunlardan ancak üçü (Ibadullah Özçelik, "Haci Imam" lâkapli Mehmet Koca ve Abdullah Özfidan) gazi olarak köye geri dönebilmistir. Bunlardan Polatli’nin Toydemir köyünden iç güveysi olarak bu köye gelip yerlesen Abdullah Özfidan ile ilgili olarak anlatilanlar gayet ilginçtir. Söylentiye göre muharebelerin devam ettigi bir sirada Abdullah elindeki agir makinali tüfekle Yunan ordusunun top çemberi içinde kalmis.
Arkadaslari kendisine bulundugu yeri terketmesini söylemisler. Ancak o, top atisi nereye yapildiysa oraya mevzi almis ve böylelikle düsman atesinden kurtulmus. Savas bittiginde madalya almis, 1970 yilinda da gazilik maasi baglanmis ve oldukça yoksul bir sekilde vefat etmis. Ibadullah Özçelik ise hem cehennemî sicak altindaki Yemen, hem de çetin kis sartlari sebebiyle büyük çogunlugunun tek kursun atmadan soguktan donarak can verdigi Sarikamis muharebelerine istirak etmis. Ordunun donarak perisan bir vaziyette yok olusuna sahit olmus.

Kültür
Köyde Kırım Tatar kültürünün başlıcalarından sayılan yemek kültürü aynen devam ettirilmektedir. Qaşıqbörek, çibörek, tataraş, qalaqay, köbete, tavaloqum, sarıburma gibi belli başlı Kırım Tatar yemekleri hâlâ yapılmaktadır.

Coğrafya
Eskişehir iline 75 km, Sivrihisar ilçesine 45 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2008 137 (76 erkek 61 bayan)
2000 208
1997 213

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2009 - NİZAMETTİN GÖKSEL
2004 - NİZAMETTİN GÖKSEL
1999 - Muhammer Koşay
1994 - MUZAFFER ÇOLPAN
1989 - MUZAFFER ÇOLPAN
1984 - CEVDET YAVUZ

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün kanalizasyon şebekesi yoktur içme suyu köye getirilen su şebekesinden sağlanmaktadır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak: Vikipedi , Yerel Net​