Yavu Köyü İskilip Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
İskilip Yavu Köyü - Yavu Köyü Hakkında - Yavu Köyü Tanıtımı - Yavu Köyü Resimleri
İlçe: İSKİLİP

İl: ÇORUM


Köy Muhtarı: OSMAN ŞEN


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:0(364)5432024

Cep Telefonu:0(542)5517296


Demografik Bilgiler:

Nüfusu:
2000 - 461

1997 - 606


İle Uzaklığı:77 km

İlçeye Uzaklığı:27 km

Rakım:830 m


Tarihi

Köy, 1850 yıllarında Konya'dan Yenice Köyü'ne yerleşen Serdaroğullarından bir şahsın sülalesine dayanmaktadır.Yenice'ye yerleşen şahsın 3 oğlu olmuştur.Bunlar kendi aralarında hüsük oyunu (yarım ceviz kabuğu altına saklanan bir cismi bulma) oynarken bir anlaşmazlık sonucu ayrılmışlardır. Küçük olanı Yenice'de, ortancı olanı Çatak Köyü'ne büyük olan da Yavu Köyüne yerleşmiştir.Küçük olan büyük olanı kendisine düşman ilan etmiş ona (yağı) demiştir. Yağı 'nın karşılığı düşman anlamına gelir. Bu sözcük zamanla yavu olarak değiştirilmiştir. Köyün geldiği sülale Serdaroğullarına dayandığı için çevrede ve iskilip ilçesinde Serdaroğuları diye anılmaktadır


Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2004 Osman Şen
1999 Veysal Zakin
1994 Veysal Zakin
1989 Veysal Zakin
1984 Veysal Zakin

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Vikipedi , YerelNet


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz