Yavuçkuyucağı Köyü Taşköprü Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Taşköprü Yavuçkuyucağı Köyü - Yavuçkuyucağı Köyü Hakkında - Yavuçkuyucağı Köyü Tanıtımı
Yavuçkuyucağı, Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesine bağlı bir köydür.

Köyümüzde Hititlere ait kalıntılara rastlanılmaktadır.Köyün kuzeyinde tarihi Aktaş Kalesi bulunmaktadır.İdris Çayında bulunan kayalar farklı yapıya sahip kalıntılar gibi görünmrktedir.Ancak yine de köyün tarihi hakkında kesin bilgilere ulaşılamamaktadır.


Coğrafya

Kastamonu iline 44 km, Taşköprü ilçesine 23 km uzaklıktadır.aydogdu sivridepe yükseltileridir ayrıca sıpaköyü deresi bu köylerin arasından geçmektedir.
Köyümüz yüksek bir tepenin üzerine kurulmuş olup dört tarafı ormanlarla çevrilmiş Alatarla Köyüne kadar olan kısmı tamamen görsel şölen halinde insanların seyrine sunmaktadır.Çok çetin geçen kış şartlarını saymazsak köyümüz yaşamaya değer bir yerleşim yeridir.Çiftkıran Köyüyle Karnıaçık Köyü arasında kalan bir bölgededir.Arazisinin verimli olduğu söylenemesede köyde buğday yetiştiriciliği yapılmaktadır.Ayrıca hayvancılığa elverişli bir alan olup köylülerin asıl geçim kaynağını oluşturmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.geceleri cok soguk gündüzleri sıcak olur kışın geceleri don olmaktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 550
2000 230
1997 192

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Sarmısak, kenevir, buğday ve fiy ekilmektedir.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon, yol da vardır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz